Yapay Zeka Nedir?

Birçok sektörü yıkma gücüne sahip olan yapay zeka (artificial intelligence), günümüzün iş dünyasındaki en önemli konulardan biridir. Bununla birlikte, yapay zekanın sıklıkla yanlış anlaşıldığı da bir gerçektir: En büyük şirketler tarafından bir sonraki büyük şey olarak kabul edilmesinin yanı sıra, yapay zekanın farklı alanlarda insan çalışanların yerini alacağı ve sektörlerin bugün bildiğimiz halini değiştireceği düşünülmektedir. Hepimiz bu konuda endişelenmeli miyiz? Yapay zeka aslında nasıl bir şey?

Basitçe ifade edersek, “yapay zeka” ismi, insan bilişini (human cognition) taklit eden karar verme veya hesaplama süreçlerini kullanan makineleri tanımlamaktadır. Pratikte bu, bir makinenin fiziksel bir alan, bir oyunun statüsü veya bir veritabanından gelen ilgili bilgiler gibi çevresi hakkında bilgileri anlamasını gerektirir. Bu şekilde yapay bir zeka sistemi, bu verileri bir satranç oyununu kazanmak gibi spesifik bir hedefe ulaşmaya yardımcı olan eylemleri optimize etmek için kullanabilir.

Yapay zekanın olası uygulamaları inanılmaz derecede geniştir. Günümüzde programcılar arasında stratejik oyunlar popüler olsa da, yapay zeka aynı zamanda finansal yatırımları optimize etmek, hastalıklara ilişkin genetik mutasyonları tanımlamak, görsellerin özelliklerini tanımak, hava durumunu tahmin etmek ve çok daha fazlası için yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat yapay zekada olmayan bir akıl yürütme türü de bulunmaktadır. Makine öğrenimi mühendisleri ve veri bilimciler yakın zamanda işlerini otomatikleştiremeyecekler. 

Genel zeka yapay zekanın en büyük zayıflığıdır. Yapay zekaya sahip makineler, yukarıda listelenen her şeyi ve daha fazlasını elde etmek için kolektif olarak yetkin olsa da, her bir algoritma tipik olarak tek başına bir hedefe ulaşmak için yalnızca kararlarını ve eylemlerini optimize edebilir. Bu hedefin bağlamını anlamada, farklı hedefler arasında çalışmayı önceliklendirmede ve yapay zeka ile çalışan modellerin sonuçlarını etkin bir şekilde iletmede insan unsuru hala kilit bir rol oynamaktadır.

İlgi çekici yazı: DigitalTalks İlkbahar17’nin İlk Haftasında Yapay Zekayı Konuştuk

Etiketler