Google, Göğüs Kanserinin Teşhisi İçin Yapay Zekayı Kullanıyor

Yakın geçmişte yapay zekayı kedi fotoğraflarını tanımlamak için kullanan Google, bunu çok daha üst bir seviyeye taşıdı; göğüs kanseri. 

Geçen hafta Google, göğüs kanseri tespiti için yapay zeka kullanımında son teknoloji sonuçlara ulaştığını açıkladı. Bulgular, yapay zekanın hızla ilerliyor olmasının ve küresel sağlığın iyileştirilmesindeki potansiyelinin hatırlatıcısı oldu.

Google, Hollandalı bir üniversite tarafından sağlanan binlerce kanser hücresinin dokusunu, derin öğrenme (deep learning) olarak adlandırılan bir yapay zeka çeşidi ile analiz etmek için kullandı. Derin öğrenme ile bilgisayarlar büyük veri setlerindeki modelleri tanımayı öğreniyor ve bu göğüs kanseri biyopsisine bakmak gibi görsel görevler için oldukça yararlı.

ABD’de her yıl 230.000 yeni göğüs kanseri vakası görülüyor ve Google, teknolojinin tedavilerde ilerleme sağlamaları için patoloji uzmanlarına yardımcı olacağını umuyor. Ancak bu teknoloji insan doktorların yerini alacak şekilde tasarlanmış anlamına gelmiyor.

Google’ın çalışmalarının ardındaki proje yöneticisi Lily Peng, “Geliştirdiğimiz şey çok karmaşık bir dizi görevin bir bölümüne yardımcı olan küçük bir yazılım dilimi.” dedi. “Sürekli olarak muazzam miktarda bilgileri incelemek zorunda kalan doktorlara yardımcı olacak araçların sayısı gittikçe artacak.”

CNNTech’e konuşan Peng, insan ve bilgisayarın daha iyi sonuçlar yaratmak için nasıl birlikte çalışabileceğini anlattı. Google’ın yapay zeka sistemi potansiyel kansere karşı çok hassas. Bir insanın kaçırabileceği şeyleri işaretliyor. Ancak zaman zaman bir şeyi yanlışlıkla kanser olarak tanımlayabiliyor. Oysa insan olan patoloji uzmanları, “hayır bu kanser değil.” diyebilmekte daha iyi.

Peng, “Bu iki süper gücün birleştirildiğini düşünün. Algoritma, bu tümörlerin yerini saptamanıza ve onları bulmanıza yardımcı oluyor. Doktor ise ‘Bu kanser değil.’ demekte çok iyi.” dedi.

Şimdilik Google hala araştırma ve laboratuvar sürecinde ve yarın patoloji uzmanınızın asistanı olmayacak. Ancak Google ve diğer birçok şirket bunun gerçeğe dönüşmüş olduğu bir gelecek için çalışmakta.

Radboud Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki dijital patolojide yardımcı doçent olan Jaroen van der Laak, kanser için ilk algoritmaların birkaç yıl içerisinde var olacağına ve büyük ölçekli rutin kullanımın beş yıl içinde gerçekleşeceğine inanıyor. Van der Laak’ın üniversitesi, Google’ın araştırması için doku sağladı.

Bu teknoloji, özellikle doktor sayısının yetersiz olduğu dünyanın bazı bölgelerinde yarar sağlayacak ve patoloji uzmanlarına erişimi olmayan hastalar için bir algoritma -kusurlu bile olsa- anlamlı bir gelişme olacak. Van der Laak, yetersiz hizmetin olduğu iki yer olarak Hindistan ve Çin’i vurguladı.

Etiketler