Musk’ın Neuralink’i Felç Hastaları İçin Beyin İmplantının İnsan Denemesine Başlayacak

Milyarder girişimci Elon Musk’ın beyin çipi şirketi Neuralink, Salı günü bağımsız bir inceleme kurulundan, felç hastaları için beyin implantının ilk insan denemesine katılımcıları seçmeye başlama izni aldığını açıkladı.

Şirket, servikal omurilik yaralanması veya amyotrofik lateral skleroz (motor nöron hastalığı) nedeniyle felç geçirenlerin çalışmaya uygun olabileceğini belirtti, ancak denemeye kaç katılımcının kabul edileceğini açıklamadı. Denemenin tamamlanması yaklaşık altı yıl sürecek.

Çalışma, bir robota, beynin hareket niyetini kontrol eden bir bölgeye bir beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) implantını cerrahi olarak yerleştirmek için kullanılacak, Neuralink, başlangıç hedefinin insanların sadece düşüncelerini kullanarak bir bilgisayar imleci veya klavyeyi kontrol etmelerine olanak sağlamak olduğunu belirtti.

Şirket, daha önce cihazını 10 hastaya implant etme izni almayı umuyordu, ancak ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), güvenlik endişelerini gündeme getirdikten sonra şu anki ve eski çalışanlara göre daha az hasta sayısı için müzakerelerde bulunuyordu. FDA’nın sonunda kaç hasta onayladığı bilinmemekte.

Musk’un Neuralink için büyük hedefleri var ve bunun obezite, otizm, depresyon ve şizofreni gibi durumları tedavi etmek için çip cihazlarının hızlı cerrahi yerleştirilmesini kolaylaştıracağını söylüyor.

Mayıs ayında, şirket hayvan denemelerinin nasıl yönetildiği konusundaki federal inceleme altında olmasına rağmen, FDA’dan ilk insan klinik denemesi için onay aldığını açıkladı.

BCI cihazının insan kullanımı için güvenli olduğu kanıtlanmış olsa bile, uzmanlara göre bu startup için ticari kullanım onayı alması muhtemelen on yıldan daha uzun bir sürebilir.

Etiketler