Philadelphia, Nakit Kabul Etmeyen Mağazaları Yasaklayan İlk ABD Şehri Oldu

Philadelphia’nın, sadece dijital olan mağazaları resmi olarak yasaklayan ilk ABD şehri olduğu belirtildi.

New York Times’ın bir haberine göre Philadelphia şehri, perakende mağazalarının nakit kabul etmemesine izin vermek banka hesabı veya kredi kartı olmayan ya da nakit kullanmayı tercih eden insanlara karşı ayrımcılık olacağı için nakit kullanmayan mağazaları yasakladı.

Bildiğiniz üzere nakit kabul etmeyen mağazalar yükselişe geçti. Amazon, Amazon Go isimli kasiyersiz mağazalarını ülke çapında genişletmeye devam ediyor. E-ticaret devi, Seattle, San Francisco ve Chicago’da mağaza açtı ve New York’ta başka lokasyonlarda da açılması bekleniyor. Amazon Go ile müşteriler, mağazanın girişinde telefonlarını tarattıktan sonra istedikleri ürünleri seçip mağazadan ayrılıyorlar. Mağaza içindeki kameralar, insanların raflardan aldıkları ürünleri izliyor ve müşteriler çıkarken telefonlarını tarattıklarında aldıkları ürünlere göre ücretlendiriliyorlar.

Amazon Go’nun Philadelphia’ya genişleyip genişlemeyeceği net değil. Amazon konuya dair yorum yapmaktan kaçındı. Philadelphia şehri ise yorum taleplerine yanıt vermedi.

Belirtilenlere göre, yeni yasa Belediye Başkanı Jim Kenney tarafından geçtiğimiz hafta imzalandı ve 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek. Yasayı ihlal eden işletmeler ise 2.000 dolara kadar para cezasına çarptırılabilir. Bazı alışverişler ise bu yasadan muaf olacaklar: otoparklar, garajlar, üyelik sunan işletmeler, güvenlik depozitolu kiralama, elektronik alışverişleri ve sadece personele satılan ürünler.

Etiketler