Amazon’un Fütüristik Kasiyersiz Mağazası Açıldı

Amazon’un yenilikçi, kasada ödemesiz mağaza konsepti Amazon Go, Seattle’da halka açıldı.

Var olan bir Amazon ofis binasının zemin katında bulunan 167 metrekarelik mağaza, bakkaliye ürünleri sunuyor. Alışveriş yapmaya başlamak için müşteriler Amazon Go akıllı telefon uygulamasını tarayıp bir turnikeden geçiyor.

Makine öğrenimi, bilgisayar görüşü ve yapay zeka teknolojileri kullanarak mağaza, raflardan ürünleri kaldırırken müşterilerin hareketlerini izleyebiliyor,  giderlerken sanal bir alışveriş listesi yaratabiliyor. Müşteri alışverişini bitirdiğinde turnikelerden kolayca geçip mağazadan çıkıyor ve kullanıcının Amazon hesabı otomatik olarak borçlandırılıyor.

Bu teknolojiyle alışveriş deneyiminin süresi azaldığı için Amazon bu konseptin fiziksel perakendenin geleceği olacağına inanıyor.  Mağaza yemeye hazır yiyecekler hazırlayan şefler ve müşteri yardımı ortakları dahil olmak üzere çalışanlara hala rol verecek olsa da, kasiyerleri devre dışı bırakmak genel işletme giderlerinin azalmasını sağlayabilir.

Reuters’a konuşan Amazon Go’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Gianna Puerini, mağazanın vizyonunu gerçekleştirmek için gerekli olan dört yıllık gelişmeden bahsetti.

Mağazada dolaşırken Puerini, “Bu teknoloji yoktu.” dedi. “Gerçekten de, bilgisayar görüşü ve makine öğrenimi sanatının durumunu ilerletti.”

Bir rafta yan yana duran iki tane neredeyse aynı Starbucks içeceğine bakarak  “Bu ürünlere bakarsanız, inanılmaz benzer olduklarını görebilirsiniz.” dedi.  “Birinde yağsız krema var diğeri ise normal; Amazon’un teknolojisi bunları birbirinden ayırmayı öğrendi.”

Resmi halk açılışı, mağazanın çalışanlarla deneme testine başlamasından bir yıl sonra gerçekleşiyor. Bu süre zarfında sistem, bireyleri daha iyi belirlemek ve mağaza genelinde ürünlerin yanlış konumlara yerleştirildiğini fark etmek için detaylı ayarlamalar yapmayı başardı. Fakat hala bazı aksaklıkların çözülmesi gerekebilir. Örneğin, birtakım Twitter kullanıcıları belirli ürünlerde sistemin kendilerini borçlandırmadığını bildirdi.

Şimdilik, şirket konsepti gelecekte herhangi bir lokasyona taşıyıp taşımayacağını belirtmediği için Amazon Go hala halka açık bir deneme aşamasında.  Ayrıca şirket, geçtiğimiz yıl Amazon tarafından satın alınan Whole Foods’a teknolojiyi taşımak çin mevcut herhangi bir planının olmadığını belirtti.

Etiketler