Amazon Kasiyersiz Go Modelini Tam Gelişmiş Bir Markete Uyarlayarak Genişletiyor

Amazon, ilk Amazon marka “Amazon Go Grocery” mağazası ile fiziksel perakende isteğini ciddi bir boyuta taşıyor. Market Seattle’ın Capitol Hill bölgesinde açıldı ve geçen yıl Amazon’un kasiyersiz Go modelinin daha iddialı bir versiyonunu geliştirdiğini haberlerini böylece doğrulamış oldu. Yeni market çok çeşitli market ürünlerini içerecek şekilde genişletildi.

Aslında market, Whole Foods tedarikçilerinden et ve diğer taze yiyecekler de dahil olmak üzere bir dizi çeşitli ürün tedarik ediyor. Ayrıca belirli ürünler için Whole Foods’un 365 markasını da sunuyor. Ancak Amazon’un marketi, Kellogg’s’un kahvaltılık gevreği ve kola ürünleri gibi Amazon’un üst düzey, organik odaklı iştirakinde bulamayacağınız diğer ürünleri de sunuyor.

Amazon, bu yeni marketin Publix veya Walmart gibi bir market zincirinin ürün çeşidini ve düşük fiyatlarını Go modelinin rahatlığı ve hızlı alışveriş süreleriyle; hem büyük ana markaları hem de yerel, organik ürünleri içeren bir seçimle birleştirdiğini söylüyor. New York ve San Francisco gibi şehirlerde şu anda ülke çapında açık olan yaklaşık 25 tane Go marketi mevcut.

Amazon Go marketleri, mağazada alışveriş yapanları ve ürünleri izlemek için tavana asılı kameralar ve görüntü işleme (computer vision) teknolojisi kullanıyor. Bu şekilde, sistem belirli bir kişinin raftan ne zaman bir şey aldığını ve sepetine yerleştirdiğini; hatta ne zaman bir şey geri koymaya karar verdiğini belirleyebiliyor.

Sonuç olarak, müşterilerin ödeme işlemi için beklemeleri gerekmiyor. Bir Go mağazasında işi biten müşteri direkt çıkıp gidiyor ve faturası Amazon’un uygulaması aracılığıyla kendisine gönderiliyor. Aynı deneyim, Amazon’un yeni marketi için de geçerli. Bu mağazada da tüketiciler kasiyerlerle karşılaşmıyor.

Etiketler