“CEO’ların Dijital Ekonomi Gündemi” Başlıklı Oturumda, İhsan Elgin Görüşlerini Paylaştı

Konferansın 5. oturumunda ise Core Strateji’nin Kurucusu & CEO’su İhsan Elgin ile BTS & Partners’ın Yönetici Ortağı Avukat Yasin Beceni, “CEO’ların Dijital Ekonomi Gündemi” başlıklı sohbette sahne aldı.

Bu sohbetten kimi bölümleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İhsan Elgin:

  • “Eskiden şirketler dijitalden satışı dijital ekonomi olarak adlandırıyordu. İki sene öncesine kadar. İsmi de alternatif dağıtım kanalıydı. Şimdi ise birleştirilmiş (unified) müşteri deneyiminin önemi kavrandı… Fizikselde ve dijitalde aynı müşteri olarak devam ediyorsunuz hayatınıza. Şirketlerin dijital dönüşümünün en büyük parçası bu. Yani çoklu kanaldan tekli kanala geçiş yaptık. Buna göre deneyimleri tasarlamaya başladık…”
  • “Şirketler artık şu doğru soruyu sormaya başladı: Ben manuel ne iş yapıyorum ve bunu  teknolojiyle değiştirebilir miyim? Bir anlamda dijitalleşmeyle dijital ekonomi yaratılıyor.”
  • “Bu teknoloji nedeniyle yeni iş modelleri yaratmak üzerine çalışıyoruz. Dijital ve teknoloji her zaman işin içinde var. Biz teknoloji sayesinde daha iyi iş modelleri yaratacak ya da tasarruf sağlayacak şeylere odaklanıyoruz.”
  • “Kavramları popüler jargon olarak kullanmak sıkıntılı bir durum. Aynı şirkette birçok kavram karmaşası bulunuyor.”
  • “İnovasyonun anlamı o işte farklı yollar bulmak. Süreç iyileştirme olabilir, yıkıcı (disruptive) olmak olabilir.”
  • “Girişimcilik ise bambaşka dünya gibi anlatılıyor ama aslında hiç alakası yok. Girişimciliği sadece bir kas olarak düşünebiliriz. İnovasyonu gerçekleştirebilmeniz için gerekli olan bir kas ve bu kas minimum maliyette ve minimum zamanda maksimum deneme yapmaya yarıyor. Girişimcilik metotlarıyla daha hızlı çok deneme yapabiliyorsunuz.”
  • “İşbirliği bu noktada önemli çünkü her kasa sahip olmayabilirsiniz. Şirketin içinde bunu yapmaya çalışırsan dikkat dağınıklığı, fazla maliyet ve risk yaratabilirsin. Buna gerek yok: işbirliği yapıp, ortak olup işini halledebilirsin. Gerçekleştirdiğimiz projelerde, yaptığımız toplantılarda da bunu ilgili yöneticilere her zaman dile getiriyoruz.”
Etiketler