Bu Okullar, İş Verenler Arasında En Popüler İşletme Okulları

Yüksek öğretim grubu QS, her yıl olduğu gibi dünyanın en iyi üniversiteleri listelerini yayınladı. Listelerin içinde, en tepedeki okulların bölümlerine göre sıralandığı kırılımlar da bulunuyor.

2018’deki QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması (The QS World University Rankings 2018), 48 bölümü içeriyor ve bölümler akademik itibarlarına, makale başına alınan alıntı sayısına, üretkenliğe, yayımlanan çalışmaların etki alanlarına ve bölümlerin işverenler arasındaki itibarına göre değerlendiriliyor.

İşletme bölümlerinde ABD’deki üniversiteler ilk 10’da baskın durumda, bu üniversitelerin arasında Harvard Üniversitesi ise listede baş sırada yer alıyor.

Harvard listelerde birinci sırada

Harvard Üniversitesi, alınabilecek en yüksek puan olan 100’e erişerek yine listelerin başını çekti. QS’e göre, 2017’de mezun olan sınıfların %89’u mezun olduktan sonraki üç ay içinde kendilerine gelen bir iş teklifini kabul ettiler, çalışmaya başlayanların yıllık gelirlerinin ortalaması 135.000 dolar. Mezunlar, danışmanlık, finansal hizmet, teknoloji ve sağlık gibi endüstrilerde çalışmaya başlıyorlar.

Cambridge Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) 96.1 puanla listede ikinciliği paylaştı.

QS, işletme okulları listesinde 7’nci sırada yer alan Cambridge’in genel sıralamada daha yükseklerde yer almasının sebebinin öğrencilerinin girişimciliğini desteklemeleri ve bu girişimlerin önünü açacak adımları atması olduğunu söyledi. Cambridge’i genel sıralamada daha yüksek sıralara taşıyan bu özellik, yüksek teknolojik yazılımlarına ve biyoteknoloji işlerine ev sahipliği yapan Cambridge Cluster ile çok yakından ilgili.

Diğer yandan, MIT mezunları 650’den fazla şirket kurdu ve QS’e göre bu, işveren itibar puanına çok önemli ölçüde katkıda bulunuyor. MIT, QS tarafından dördüncü en iyi işletme okulu seçildi.

Asya’daki okullar işverenleri etkiliyor

En iyi 10 işveren itibarını içeren bölüm genel listenin bir tekrarı değil.

Örneğin, genel sıralamada 15’inci sırada yer alan Singapur Ulusal Üniversitesi (National University of Singapore), işveren itibar listesinde 88.5 puanla 10. sırada yer alıyor. Genel sıralamada 28’inci sırada yer alan Peking Üniversitesi ise 89.7 puanla 9. sırada.

QS’e göre, Peking Üniversitesi’nde işletme okuyan öğrenciler, Hong Kong’daki küresel finans merkezine yakın olmaktan faydalanıyorlar ve okulun kariyer merkezi mülakat ve sosyal ağ kurma becerilerini geliştirmek için çalıştaylar düzenliyor.

İşveren itibar listesindeki ilk 10 üniversite arasında Oxford Universitesi (4.), INSEAD (5.), Stanford Üniversitesi (6.), Londra İşletme Okulu (7.) ve Melbourne Üniversitesi (8.) de yer alıyor.

Etiketler