İç Organların Mobil Takibini Sağlayan Ultrason Çıkartması

Posta pulu boyutundaki ultrason çıkartması, iç organları 48 saate kadar kesintisiz görüntüleyebiliyor.

Ultrason görüntüleme cihazları, iç organları görüntülemenin invazif olmayan bir yolu olsa da kullanılan probların hacimli oluşu, taşınabilir görüntülemeyi oldukça zorlaştırıyor.

Araştırmacılar bu sebeple, hem daha kompakt ve mobil hem de yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayan esnek ultrason probları için araştırmalara devam etse de bu problar, şimdiye kadar yalnızca düşük çözünürlüklü görüntü sağlayabiliyordu.

Bir grup araştırmacı, ultrason teknolojisini yalnızca erişilebilir değil aynı zamanda giyilebilir hale getirecek yeni bir tasarım geliştirdi. Bu cihazın daha fazla insanın güvenli ve invazif olmayan görüntüleme sisteminden faydalanmasını sağlayacağı düşünülüyor.

Posta Pulu Büyüklüğünde Ultrason Çıkartması

MIT’li araştırmacılar, doğrudan cilde uygulanabilen ve posta pulu boyutunda bir ultrason cihazı olan “ultrason çıkartması” geliştirdi. Cihaz, iç organları 48 saate kadar kesintisiz görüntüleyebiliyor.

Bir grup gönüllüye uygulanan çıkartmaların, gerçek zamanlı ve yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayabildiği kaydedildi.

İki ince elastomer katmandan ve ses dalgalarını ileten elastik ve esnek hidrojel orta katmandan oluşuyor. Yalnızca 2 santimetre genişliğinde ve 3 milimetre kalınlığında olan çıkartma neredeyse bir posta pulu büyüklüğünde.

Geleneksel görüntüleme sistemlerinden farklı olarak cihazın yapışkan bir çıkartma şeklinde olması, günlük aktiviteler ve egzersiz sırasında altında bulunan organlardaki değişikliklerin tespit edilmesine olanak sağlıyor.

Geliştirilen bu teknolojinin, organ fonksiyonlarını izleme yönteminde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğu ve çeşitli tıbbi uygulamalar için kullanılabileceği düşünülüyor.

Etiketler