FDA, Dijital Bir İzleyici Yerleştirilmiş İlk İlacı Onayladı

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), dijital bir yutma izleyici sistem yerleştirilmiş ülkedeki ilk ilacı onayladı. Abilify MyCite, ilacın tüketildiğini kaydeden yutulabilir bir sensöre sahip. İlaç; şizofreni tedavisi, bipolar I bozukluğuyla ilişkili manik ve karma episodların akut tedavisi ve erişkin depresyonu tedavisi için onaylandı.

Bu izleyici sistem, yerleştirilmiş sensörden giyilebilir bir parçaya mesaj göndererek çalışıyor. Bu parça, sonrasında bilgileri bir uygulamaya aktarıyor ve böylece hastalar, elektronik cihazlarında ilaçların yutulduğunu izleyebiliyor. Ayrıca hastalar, web tabanlı bir portaldaki bilgiyi görmeleri için bakıcılar ve hekimlerin erişimini de onaylayabiliyor.

Yapabildiklerine rağmen ilacın onaylanması konusunda tartışmalar bulunuyor. Bazıları gizlilikle ilgili sorunlar olduğunu öne sürüyor; bazıları ilacın tüketildiğinden emin olmak için doktorların ilaç önerimi mesleki standartlarının dışına çıktığına inanıyor. Diğerleri ise ilacı kullananların ilacın niteliklerinin farkında olacağını ve izleyici sistemin ilacın tüketip tüketilmediğinin ve etkilerinin kaydı konusunda doktorlara yardımcı olacağını savunuyor. Ancak henüz ilacın hastaların ilaç uyumunu (medication compliance) geliştirdiği kanıtlanmadı.

Etiketler