Avrupa Birliği Veri Koruma Denetçisi, Yüz Tanımanın Yasaklanması Gerektiğini Söylüyor

AB Gizlilik Gözlemcisi, Avrupa Veri Koruma Denetçisi (EDPS) geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, insanların özel hayatlarına “derin ve demokratik olmayan müdahalesi” nedeniyle yüz tanımanın Avrupa’da yasaklanması gerektiğini söyledi.

Bu yorum, Avrupa Komisyonu’nun kayıp çocukları veya suçluları aramada ve terörist saldırı vakalarında yüz tanımanın kullanılmasına olanak tanıyan taslak kurallar önermesinden iki gün sonra geldi.

Gizlilik gözlemcisi, daha önce yaptığı kamusal alanlarda yüz tanımayı yasaklama çağrısı Komisyon tarafından önemsenmediği için üzgün olduğunu belirtti.

Yaptığı açıklamada, “Yapay zekanın benzerine rastlanmamış gelişmelere katkıda bulunabileceği uzaktan biyometrik tanımlamanın, bireylerin özel hayatlarına derin ve demokratik olmayan müdahale riskini son derece artırdığı göz önüne alındığında, daha katı bir yaklaşım gereklidir.” dedi.

EDPS, özellikle veri koruma ve mahremiyet temel hakları hakkında risk teşkil edebilecek bu araç ve sistemler için kesin sınırlar belirlemeye odaklanacaktır.”

Komisyon’un önerileri, otoriter hükümetlerin insanların haklarını kısıtlamak için yapay zekayı kötüye kullanmasına imkan verebilecek yasal boşluklardan endişe duyan insan hakları topluluklarından eleştiri aldı.

Etiketler