Bebek Arabaları İçin Hava Filtresi Bebekleri Koruyacak Temiz Hava Bulutu Oluşturuyor

Bilimsel araştırmalar gösterdi ki; hava kirliliği yüzünden en çok risk altında olan kişiler bu konu hakkında hiçbir şey yapamayacak olanlar, yani çocuklar. Çocukların bağışıklık sistemi dört veya beş yaşına gelinceye kadar tam olarak gelişmediğinden ve dışarıda daha fazla zaman geçirdiklerinden ve kirliliğin en zararlı olduğu yere yakın olduklarından dolayı, yetişkinlerden daha çok kirli havaya maruz kalıyorlar. Bu, özellikle de gelişmekte olan ciğerlerinin en derin kısımlarına yerleşen partiküller için geçerli. UNICEF’in yakın tarihli bir raporuna göre, her yıl dünya çapında gerçekleşen 600.000’den fazla çocuk ölümü, doğrudan hava kirliliğiyle bağlantılı. Artık, özellikle bebekler için tasarlanmış bir hava filtresi mevcut.

Yosi Romano, tasarım danışmanlığı şirketi Map Project Office ile birlikte, bebek arabaları için bir hava arıtma sistemi olan Brizi Baby‘yi geliştirdi. Cihaz, bir yastık olarak çalışıyor ve havadaki zararlı gazlar ile partikülleri tespit etmek üzere özel olarak tasarlanmış sensörler içeriyor. Yüksek seviyede kirlilik tespit edildiğinde fan, yastıktaki filtreler yoluyla havayı arındırmaya başlıyor. Temizlenen hava, arınmış bir bulut şeklinde çocuğun nefes aldığı alana çıkarılıyor. Brizi, her 10 saniyede 1.5 litre filtrelenmiş hava iletebiliyor ve böylece devamlı temiz hava ile çocuğun önüne bir bariyer kuruyor.

Ayrıca havayı filtrelerken Brizi, hava kalitesi ile ilgili veri topluyor ve veriler, bir akıllı telefon uygulamasına indirilebiliyor. Böylece uygulama, kullanıcılara, hangi sokakların ve alanların kirli olduğu ile ilgili gerçek zamanlı bilgiler sağlıyor. Brizi Baby şu anda Kickstarter’da mevcut ve uygulama kişisel kullanım için ücretsiz olacak.

Etiketler