Macron Çevrim İçi Çocuk Güvenliği Girişimini Savunuyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, çocukları potansiyel çevrim içi tehditlerden ve siber zorbalıktan korumak amacıyla zararlı içerikleri izleyen Çevrim İçi Çocuk Koruma Laboratuvarı’nı kurdu.

Bu girişim; Macron’un yeniden seçim kampanyasıyla birlikte, reşit olmayan kişileri dolandırıcılardan, kötü niyetli kişilerden, siber zorbalıktan ve zihinsel ve sosyal esenliği tehdit eden diğer çevrim içi unsurlardan korumak için yetişkinlere yönelik web sitelerinde ve sosyal medya ağlarında daha fazla yaş doğrulaması yapılması için çaba gösteriyor.

Macron, Paris’te düzenlenen bir yuvarlak masa toplantısında: “Dijital ortam kanunsuzluğun olduğu bir yer olamaz. Terörizme karşı yürüttüğümüz mücadele, çevrim içi nefret söylemine karşı yürüttüğümüz mücadeledir. Çocuklarımızın korunması açısından takip etmemiz gereken şey budur.” dedi.

Macron, başkanlığı boyunca çocuk güvenliği reformu için oldukça uğraştı; geçen yıl UNICEF ile birlikte bu konuda harekete geçilmesi çağrısında bulunmuştu. Bunun yanı sıra Fransa’da çevrim içi yaş doğrulama konusunda reform yapılmasını da savunmuştu. 

Macron; Estonya, Yeni Zelanda, Amazon, Dailymotion, Meta, Microsoft, Alphabet, Snap, TikTok ve Qwant’ın da girişimi desteklemek üzere Fransa’ya katıldığını duyurdu.

Macron ayrıca Twitter’ın gündemden düşmeyen yeni CEO’su Elon Musk’a da bir tweet atarak “Kuş çocuklarımızı koruyacak mı?” diye sordu.

Tüzük, Macron ve Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in terörist içeriğin internette yayılmasını sınırlamak üzere tasarladıkları Christchurch Çağrısı’ndan esinlenerek hazırlandı.

Avrupa hükûmetleri çevrim içi alanı daha güvenli hale getirmeyi hedeflerken; Birleşik Krallık ise ifade özgürlüğünü savunurken, Birleşik Krallık’ı çevrim içi olmak için en güvenli yer haline getirmeyi taahhüt eden Çevrim İçi Güvenlik Yasa Tasarısı’nı destekliyor.

Etiketler