Taşınabilir Güneş Enerjili Deniz Suyu Arıtma Sistemi

Bir grup araştırmacı, deniz suyu arıtma (desalinasyon) işlemi için güneş enerjisini kullanmanın yeni bir yolunu keşfetti.

Su kıtlığı giderek daha önemli bir sorun haline geliyor. Birleşmiş Milletler’e göre, 733 milyonu yüksek ve kritik derecede su sıkıntısı çeken ülkelerde olmak üzere 2,3 milyar insan, su sıkıntısı çeken bölgelerde yaşıyor. Bu bölgelerin çoğu aynı zamanda, büyük ölçekli desalinasyon için ihtiyaç duyulan güvenilir elektriğe erişimden yoksun. Güneş enerjisi kullanarak deniz suyu arıtma sistemlerine güç sağlama çabası ise tuz birikmesi ve çeşitli masraflar gibi sorunlarla karşı karşıya. İşte tam bu noktada MIT’li (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) ve Çinli bir araştırma ekibi, var olan yöntemlerden hem daha verimli hem de daha ucuz bir güneş enerjisiyle deniz suyu arıtma sistemi geliştirdi. 

Mevcut birçok sistem tuzlu suyu cihazdan çekmek için bir tür fitille çalışırken araştırmacılar bunun yerine, üstte güneşin ısısını emen koyu renkli bir malzeme, ardından ince bir su tabakası ve son olarak da tuzlu su rezervuarının üzerinde delikli bir malzeme tabakası olmak üzere katmanlardan oluşan bir sistem geliştirdi. 

Delikli katmandaki delikler, daha sıcak olan üst su katmanı ile aşağıdaki soğuk rezervuar arasında doğal konvektif sirkülasyon oluşturmak için ideal boyutta. Bu sirkülasyon tuzu, ince su katmanından aşağıdaki büyük su kütlesine doğru çekiyor ve bu sayede deniz suyu, seyreltilerek tuzdan arındırılmış haliyle sistemden dışarı çıkmayı bekliyor. Tüm bunların yanı sıra sistem, düşük maliyetli ve yaygın malzemeler kullanılarak inşa edilebiliyor.

Araştırmacı Xiangyu Li yaptığı açıklamada sistemin, “özellikle doygunluğa yakın tuzlu su ile çalışabileceğimiz aşırı koşullar altında hem yüksek performans hem de güvenilir çalışma sunduğunu ve bunun atık su arıtımı için de çok faydalı olduğunu” söyledi. Li ayrıca, buradaki anahtar noktanın tamamen pasif bir sistemi çalıştırmak için konvektif akışın nasıl kullanılabileceğini anlamak olduğunu da ekledi Li. “İnsanlar bunu başarabilmek için her zaman yeni ve pahalı malzemelere, karmaşık yapılara veya fitilli sistemlere ihtiyacınız olduğunu söylüyor. Ve sanırım bu, yapıları fitillemeden bunu gerçekleştiren ilk sistem.” dedi. 

Küresel ısınma, güneş gibi alternatif enerji kaynakları kullanarak tuzlu yeraltı suyunun ve deniz suyunun ucuz ve etkin bir şekilde tuzdan nasıl arındırılacağı sorununa yeni bir aciliyet getirdi. Son zamanlardaki bazı yenilikler arasında kömür blokları ve güneş enerjisi kullanan bir deniz suyu arıtma sistemi ve dalga gücü kullanan büyük ölçekli bir arıtma tesisi yer alıyor.

Etiketler