Bangladeş’in Pet Şişelerden Yapılan Soğutucusu: Eco-Cooler

Bangladeş’te Eco-Cooler isimli geri dönüştürülmüş, el yapımı havalandırma cihazları, binlerce insana ülkenin dayanılmaz sıcakları ile başa çıkabilme olanağı sağlıyor.

Reklam ajansı Grey Group’un kreatif direktörü Ashis Paul tarafından tasarlanan Eco-Cooler (Eko-Serinletici), sıfır enerji harcıyor, bol miktarda atık kullanıyor ve bir evi çok kısa bir süre içerisinde 5 dereceye kadar soğutabiliyor. Bangladeş vatandaşlarının çoğunun teneke evlerde yaşadığını göz önünde bulundurursak, beş derece böyle bir mekandaki sıcaklığı ‘dayanılmaz’dan ‘rahat’a çevirebilir diyebiliriz. Geri dönüşüm ise ülkede pek yaygın değil, bu nedenle Eco-Cooler’ın boş plastik şişelerden üretiliyor olması, hem çevreye faydalı, hem de cihazların maliyetini düşürüyor.

Boyutundan bağımsız olarak her tür pencereye takılabilmesi için üreticiler, plastik şişeleri ikiye böldü ve şişenin ağz kısmını tahtada oyulmuş deliklere yerleştirdi. Cama takıldığında, açık şişenin genişçe olan kısmı dışarı bakıyor ve huniye sıcak hava çekiyor. Şişenin ağzından geçerken hava basıncı değişiyor, böylelikle odaya serin hava girmiş oluyor.

Etiketler