Bu Küçük Masaüstü Cihaz Klimanızı Akıllı Hale Getirecek

Demek akıllı havalandırma istiyorsunuz. Aslında bu klima ünitenizi tamamen değiştirmek ya da akıllı bir termostat takmak için duvarınızda koca bir delik açmak anlamına geliyor.

Ambiclimate ise akıllı soğutma dünyasına adım atmak için çok daha kolay bir yöntem sunuyor.

Bu küçük masaüstü cihaz Wi-Fi’ya bağlanarak var olan klimanızın uzaktan kumandasını taklit eden kızılötesi ışınlar yayıyor.

Bununla birlikte akıllı telefonunuzdan Ambiclimate’ın mobil uygulamasına girerek soğuk ya da sıcak hissettiğinizi bildiriyorsunuz ve Ambiclimate da bir hafta içerisinde tercihlerinizi öğrenerek odayı arzuladığınız sıcaklığa otomatik olarak getirebiliyor.

Cihaz internete bağlandığı için sıcaklığı ayarlayabilmek adına hava durumu bilgileri gibi verilere de erişebiliyor. Mesela hava sıcaklığının birkaç derece düşebildiği yağmurlu günlerde Ambiclimate soğutmayı normalden daha az açması gerektiğini bilecek.

Akıllı telefonunuzdaki lokasyon verisi sayesinde evinizin etrafında coğrafi lokasyon çitleri de çizebiliyorsunuz. Bu evden ayrıldığınızda klimanızın otomatik olarak kapatılacağı ya da evinize yaklaşırken otomatik olarak açılacağı anlamına geliyor.

Ambiclimate’ın yaratıcısı startup olan Hong Kong temelli Ambi Labs, bu özelliklerin birden fazla kullanıcı ile de çalıştığını söylüyor, zira sistem sizin ve partnerinizin tercihleri arasında optimal bir seviyeye ulaşmaya çalışıyor.

Ambiclimate bu tip ürünler sunan ilk startup değil. Ancak sektöründe Ambiclimate’a avantaj kazandıran cihazın yapay zeka geçmişi. Ambi Labs’e göre bu belirlediğiniz sıcaklık ile ilgili değil; önemli olan size neyin “rahat” geldiği. Yani eğer siz gece boyunca oda sıcaklığı ile birkaç kez oynayan tiplerdenseniz Ambiclimate’ın bunu sezip bir düzen oluşturması ve bu ayarlamaları sizin adınıza yapması gerekiyor.

Orijinal Ambiclimate ilk defa, başarılı bir Kickstarter kampanyasının ardından 2015 yılında çıktı. An itibariyle Kickstarter’da olan ikinci Ambiclimate da çoktan kitlesel fonlama hedefini aşmış bulunmakta.

Etiketler