Fiber Optik Sensör, Kişiye Özel Solunum Ventilasyonu Sağlıyor

Oxford Üniversitesi ve King’s Collage London’dan bir araştırma ekibi, hastanın aldığı her nefesle kandaki oksijen seviyesini denetleyebilen fiber optik bir sensör geliştirdi. Arteriyel oksijen seviyelerinin sağlıklı bireylerde bile değişmez olmadığını kanıtlayan bu yeni sensör, acil durumları olan kişiler ve kronik durumlarla başa çıkmaya çalışanlar için kişiye özel akciğer gözetimi sağlıyor.

Test denekleri suni solunum aldığında, arteriyel oksijen seviyeleri her nefes alışta arttı ve her nefes verişte azaldı. Doktorlar, oksijen seviyelerinde önemli değişiklikler yaşayan hastaların, durumlarına, kişisel metabolizma hızlarına ve akciğer hacimlerine özel olarak tasarlanmış ventilasyon alabileceklerine inanıyorlar. Teknolojinin gelişimi, sağlık ekiplerinin oksijenin gerçek dağılımı gibi fiziksel nefes alma eylemine veya içsel süreçlere bağlı değişiklikler arasında ayrım yapabilmesine yardımcı olabilir.

Sağlık sorunlarını gerçekleşmeden önce tahmin etmek, önleyici bakımın teknolojinin imkan verdiği bir yönü. Vücut fonksiyonlarını denetlemek ise bunun ayrılmaz bir parçası.

Etiketler