Bangladeş’in Yüzen Okulları Eğitimi Yeniden Şekillendiriyor

Bangladeş’in yaklaşık üçte birlik kısmı deniz seviyesinden 1 metre yükseklikte bulunuyor. Muson yağmurları döneminde ise bu bölgeler su altında kalıyor ki Muson sezonu Haziran’dan Ekim’e kadar devam ediyor. Bu da tabii ki bu bölgede yaşayanların hayatını oldukça olumsuz bir şekilde etkiliyor.

Ticaret merkezleri, okullar, tarlalar ve yollar kullanılamıyor ve burada yaşayanlar yaşamlarını sürdürebilmek için daha büyük şehirlere göç etmek zorunda kalıyorlar.

Bilimadamları 2030 yılında Bangladeş’in yüzde 10 ile 20’lik bir bölümünün deniz altında kalacağını söylüyor. Bu da aslında bölge sakinlerinin hayatlarını daha da kötü bir şekilde etkileyecek faktörlerden biri.

Çocuklar da bu olumsuzluklardan etkilenenler arasında. Muson yağmurları döneminde aileler çocuklarını okula gönderemiyor ya da göndermek istemiyor. Sel baskınları yüzünden ailelerin gıda kaynakları tükenmeye başladığında ya da aile bireylerinden biri işini kaybettiğinde, çocukların evde kalıp çalışmaları isteniyor ya da tarlaya gönderiliyor.

Bu tür zorluklarla Bangladeş’in Kuzey batısında yetişen Mohammed Rezwan, yıllar boyunca birçok doğa olayının yarattığı felaketlere tanık olmuş. Ailesinin imkanları olduğu için okula gitmeyi başarabilen Rezwan, arkadaşlarının ya da akrabalarının bu kadar şanslı olmadığını ve orta okul seviyesinde eğitimlerine son verdiklerini de görmüş.

mohammed rezwan

Bu durumu kabul etmenin kendisi için oldukça zor olduğunu belirten Rezwan, doğup büyüdüğü bu bölgeler için bir şeyler yapmak için yola koyulmuş.

Tek kişilik bir girişim kuran Rezwan şu an bir mimar ve kendisinin de yetişmiş olduğu bu bölgedeki çocuklar için eğitim imkanı sunmak için çalışıyor.

Rezwan’ın fikri, selden etkilenmeyen yüzen bir okul yapmak. Bu nedenle de su üstünde yüzebilen yapılar yaparak bir okul oluşturmayı düşünüyordu. Okuldan mezun olduğunda cebindeki 500 dolar ve bir laptop ile bu projeyi hayata geçirmek için çalışmalara başlamış.

Mimarın amacı, okula ulaşım sağlayamayan ailelerin ayağına okulu götürmekti ve bu nedenle de yüzen okullara ihtiyacı vardı. İlk 4 yıl boyunca ilk, okul botunu inşaa etmeye çalışan Rezwan, uluslararası ve yerel destekçilerin ilgisini çekmiş. Yüzlerce kuruma e-posta ile ulaşan Rezwan, Global Fund For Children’dan 3.000 dolarlık yardım almış, ilk okulunu test etmek için hazırlayabilmiş.

yuzen okullar

Projenin ismi “Shidhulai Swanirvar Sangstha“. Shindhulai’nin ilk okul botunu yaparken, bölgedeki ağaçları, bölgedeki üreticilerden metalleri tedarik etmiş ve 16 metrelik botun yapımı için de bölgedeki köylüleri işe almış. Botun tavanı dahi su geçirmeyecek malzemelerden hazırlanmış.

Bölgedeki çocukların çoğu gündüz farklı işlerde çalıştığı için Rezwan, akşam üstleri eğitim imkanı sunabilmek için botun üstüne güneş enerjisi panelleri takarak, elektrik üretmeye de başlamış.

Yüzen okul, deniz taksisi görevi yaparak belirlenen iskelelerden çocukları tek tek topluyor ve sonrasında son iskelede demirleyerek eğitim vermeye başlanıyor. 30 ya da daha fazla öğrenci bir botta eğitim görebiliyor. Öğrenciler temel eğitimlerin yanı sıra yüzlerce kitaba ve bir laptop ile internete erişim de sağlayabiliyor.

Bu proje aynı zamanda kız çocukların eğitim görmesi konusunda da önemli bir rol oynuyor. Birçok aile, kız çocuklarını uzak okullara göndermek istemiyor; ancak Shindhulai okulları onlara kızlarının eğitim görmesine olanak sağlıyor.

yuzen okul
Global Fund For Children’dan tohum yatırımlar almaya devam eden Rezwan, Levi Strauss Foundation’dan 100 bin dolar, Bill and Melinda Gates Foundation’dan da 1 milyon dolarlık yatırım alarak bu projeyi daha da büyütme fırsatı buldu.

Yüzen okulların sayısı arttıkça, yetişkinler de burada eğitim almaya başladı. Botların alt bölümde çocuklar kütüphanede çalışırken, üst katta yetişkinler misafir bilimadamlarından tarım teknolojileri hakkında eğitim alabiliyorlar. Yetişkinlere, sel bölgelerinde nasıl tarım yapılacağı ve ürünlerinin nasıl korunabileceğine dair bilgiler veriliyor ve böylelikle ilerleyen yıllarda sel sezonu uzadığında dahi burada yaşayanların köylerini terk etmeden tarımsal faaliyetlerine devam etmeleri sağlanıyor.

Rezwan’ın tek başına 500 dolarla başladığı proje şu an oldukça büyümüş durumda ve 111 yüzen okul her yıl 100 bin aileye hizmet veriyor.

Proje yurtdışında da ilgi görmüş ve Filipinler, Nijerya, Gambia, Pakistan, Vietnam ve Kamboçya’da da benzer projeler hayata geçmiş.

Rezwan, sel bölgelerinde yaşayan insanları daha büyük problemlere karşı hazırlamak ve bilgilendirmek olduğunu ve bu konuda onlara bir çözüm sunmayı amaçladıklarını söylüyor. Rezwan, oldukça kolay ve basit bir şekilde bu projenin başka ülkelere de adapte edileceğini sözlerine ekliyor.

Etiketler