Güne Lider Gibi Başlamanın 4 Yolu

Robert Half Management Resources tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre; bir şirketteki farklı pozisyonlardaki çalışanların güne başlama rutinleri farklılık gösteriyor.

Çoğu üst düzey yönetici (%50) güne e-postalarını kontrol ederek başlarken giriş seviyesindeki çalışanlarda bu oran sadece %39.

Araştırmaya göre pozisyonlar hesaba katılmaksızın pek çok çalışanın günlerini planlayarak çalışmaya başladığı da görülebiliyor.

Güne Başlama Yolları

Robert Half Management Resources Yöneticisi Tim Hird, Business Insider’ın yönelttiği sorular üzerine liderlik için çabalayanların güne nasıl başlamaları gerektiği konusunda ipuçları verdi. İşte güne lider gibi başlamanın 4 yolu:

Rutininizi Belirleyin

Kendinize en uygun rutini belirleyin. Ufak bir şey atıştırmak veya yoğun bir gün için yapılacaklar listesi olabilir.

Onlar Sizi Değil, Siz E-Postaları Yönetin

Uyanır uyanmaz e-postalarınızı kontrol etmek zorunda değilsiniz ancak e-posta kutunuzu açtığınızda hangilerinin öncelikli olacağını belirleyin. Daha sonraya bırakılabilecekleri bekletin ve yüksek öncelikli olanları halledip işinize devam edin.

Ekibiniz ve Diğer Çalışanlarla İletişimde Olun

Güne başlarken etrafınızdaki kişilerle iletişim kurmak motive edici olabilir. İş arkadaşlarınızla pozitif iletişim içine girin ve bu sayede hem kendinizi hem de etrafınızdakileri olumlu etkileyin. Bu sayede ofiste tüm gün moralinizi yüksek tutabilirsiniz. Ofisteki ruh halini erken saatlerde belirlediğinizde gün boyu bu duygu durumunun devam ettiğini göreceksiniz.

Egzersiz Yapın veya Başarılı Hissettiren Görevleri Tercih Edin

Kendinizi enerji dolu ve başarılı hissetmenizi sağlayan bir aktivite veya iş ile güne başlayın. Bu, sabah sporunda kişisel rekorunuzu kırmak da olabilir, üzerine kafa yorduğunuz bir işi bitirmek de. Başarı hissi uyandıracak bir görev sayesinde kendinize güveniniz yükselecek ve gün boyu hazır olmanızı sağlayacaktır.

Etiketler