Üretkenliğinizi Azaltan 6 Etken ve Bunları Engellemenin Yolları

Çalışmak için masanıza oturuyorsunuz. Yaklaşık beş saatlik işiniz var ve bu işleri halletmek için sekiz saat civarında vaktiniz var. İşten bugün birkaç saat erken çıkmanın ne kadar güzel olacağını düşünüp kendi kendinize gülümsüyorsunuz.

Fakat bilgisayarınızı açtığınızda gelen kutunuzda bir Facebook bildirimine gözünüz takılıyor, kendi kendinize “Kısa bir süreliğine Facebook’a göz atmaktan ne zarar gelebilir ki?” diye düşünüp bildirime tıklıyorsunuz. O da ne? Saate baktığınızda görüyorsunuz ki son iki-üç saatinizi arkadaşlarınızın Facebook durumlarına bakarak, komik YouTube videoları izleyerek ve en sevdiğiniz ünlülerin tweetlerini retweetleyerek geçirmişsiniz.

Bir de bakıyorsunuz ki çıkışta kendinize veya sevdiklerinize ayıracağınız ‘boş zaman’ uçup gitmiş. Hatta artık yapmış olmanız gereken işlerinizi bitirmek için ofiste fazladan mesaiye kalmak zorundasınız.

Bu senaryo size de tanıdık geldi mi?

Eğer siz de bu bahsettiğim durumu yaşadıysanız merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Çevrenizde dikkatinizi dağıtan faktörleri sıfıra indirmek oldukça zordur, fakat eğer bunu başarabilirseniz yaratıcılığınız, boş zamanınız ve mutluluğunuz gittikçe artacaktır.

1.Sosyal Medya

İlk sıradaki başlığımız biraz fazla bariz gibi gözükebilir, fakat biz farkında olmadan en çok vaktimizi alan aktivitelerin başında sosyal medya geliyor. Bir kişi günde ortalama 3.2 saatini sosyal medyada geçiriyor. Hesabı yaptığınızda ise haftada 22 saatten fazla bir zamana denk geliyor – yani haftalık çalışma saatinin yarısından fazlası! Her hafta fazladan 22 saatte neler yapabileceğinizi hiç düşündünüz mü?

Bunu nasıl engellemeli: Öncelikle, telefonunuzdan bütün sosyal medya uygulamalarını silin. Eğer bunu yapamayacak durumdaysanız (örneğin işiniz için sosyal medya kullanıyorsanız), bu uygulamaların bildirimlerini kapatın, uygulamayı gün içinde görebilme ihtimalinizi en aza indirin.

Bir sonraki adım ise ‘News Feed Eradicator’ isimli programı indirmek. Bu program, Facebook’a bakmak istediğinizde size engel olacak ve işinize dönmenize yardımcı olacak.

Ekran başında geçirdiğiniz zamanı tam olarak ölçüp bölümlere ayırabilmeniz için Rescue Time’ı da indirmenizi tavsiye ederim.

2.Mesajlaşmak, Snapleşmek

Hepimiz gelen bir mesaja kısaca cevap yazmanın veya sevgilimize/eşimize çabucak bir Snap yollamanın zararsız olacağını düşünüyoruz. Fakat çoğu zaman bu durum kısa bir mesaj veya Snap ile sona ermiyor.

Bir mesaja kısaca cevap vermek istediğiniz zaman kendinizi sürükleyici bir konuşmanın ortasında bulup en az yarım saat kaybedebilirsiniz – üstelik bu konuşmayı molanızda 3 dakikada telefonla konuşarak da yapabilirsiniz.

Bunu nasıl engellemeli: Telefonunuzu uçak moduna alın. Basit ve işe yarayan bir yöntem. Çalışırken telefonunuzun uçak modunda olması dikkatinizin dağılma ihtimalini oldukça azaltacaktır. Gelen mesajlarınıza ve snaplerinize cevap vermek için gün içerisindeki molalarınızı kullanın.

3.’Acil’ E-Postalar

Kaç defa üretken ve odaklanmış bir şekilde çalışırken bir iş arkadaşınızdan gelen acil e-posta yüzünden dikkatiniz dağıldı? Eğer siz de bu konuda bana benziyorsanız, cevap çok sık olmalı.

Bu e-postalar yüzde doksan ihtmalle sizin ve hedefleriniz için pek de acil veya önemli olmayan işleri içerecektir. Buna rağmen e-postayı cevaplıyorsunuz ve belki bir saat boyunca başkasının sorumluluğu zihninizi meşgul ediyor.

Bunu nasıl engellemeli: E-postalarınızı biraz daha az kontrol etmeyi deneyin. Eğer böyle bir durum mümkün değilse, sadece sizin için acil olan e-postalara cevap verin, böylece yapmanız gereken şeyleri kaçırmayacaksınız.

Ucuz veya ücretsiz e-posta pazarlama programları kullanmanız da işinize oldukça yarayacaktır. Bu programlar gelen kutunuzdaki e-postalarınıza otomatik olarak cevap verecekleri için, size tahmnin ettiğinizden çok daha fazla zaman kazandırabilirler.

4.İş Arkadaşlarıyla Konuşmak

İş arkadaşlarınızı aşırı derecede sevebilirsiniz. Fakat üretken olmanız gerektiğinde, size yarardan çok zararları dokunabilir. Kaç defa arkadaşça bir sohbet için masanızın başına gelen bir iş arkadaşınız tarafından yaptığınız iş yarıda kaldı ve siz bu güzel sohbet yüzünden görevlerinizi tamamlamanızın zorlaştığını fark etmediniz?

İş ortamındaki sohbetler doğru bir şekilde idare edilmezse üretkenliği azaltan en önemli problemlerden birine dönüşebilir.

Bunu nasıl engellemeli: Çalışırken kulaklıklarınzı takın ve (sözsüz) klasik müzik dinleyin ya da yalnızca kulaklıklarınızı takın; böylece iş arkadaşlarınız sizi bölmeden önce iki defa düşüneceklerdir. Eğer klasik müzik veya kulaklıkları takmak sizin için pek işe yaramadıysa, kibar bir şekilde arkadaşınıza şöyle deyin: “Şu anda büyük bir projenin üzerinde çalışıyorum ve odaklanmam gerekiyor, öğle arasında veya iş çıkışında rahat bir şekilde konuşabilir miyiz?”

Bunu çok kaba bir şekilde yapmayın, tabii tam tersi de amacınızdan sapmanıza sebep olabilir. Eğer zamanınıza kendiniz değer vermezseniz, etrafınızdakiler de vermez.

5.Çoklu Görev Yapma

İnsan beyni çoklu görev yapmak amacıyla gelişmemiştir, nokta. Ve hayır, siz bir istisna değilsiniz. Eğer üretkenliğinizi artırmak, işlerinizi daha kısa sürede bitirmek ve daha dengeli bir hayat istiyorsanız çoklu görev yapmaktan vazgeçin.

Bunu nasıl engellemeli: Yapmanız gereken her şey için bir zaman aralığı belirleyin ve işlerinizi planladığınız sürede bitirmeye odaklanın. Böylece bir işle uğraşırken başka şeyleri de halletmeye çalışmayacaksınız, çünkü o görevin de halledileceği bir zaman dilimi programınızda yer alıyor.

6.Abur Cuburlar

Üretkenliği baltalayan şeylerden en çok hafife alınanı ise abur cuburlardır. Abur cubur dediğim zaman, işlemden geçmiş ve içinde katkı maddesi bulunan yiyeceklerden bahsediyorum. Bunlar neden üretkenliği etkiliyor?

Katkı maddeleri (özellikle glikoz şurubu), enerjinizi hızlı bir şekilde artıracak ve bir o kadar hızlı bir şekilde düşürecektir. Etkisi çabucak geçtiği için odaklanmanızı zorlaştıracaktır, bu da üretkenliğinizi direkt olarak etkileyen bir durum.

Bunu nasıl engellemeli: Katkı maddesi içeren ve işlenmiş gıdalardan oldukça uzak durmaya çalışın. Daha çok sebze ve et yemeye başlayın.

Unutmayın ki sürecin en zor kısmı yeni bir alışkanlık yaratmaktır. Çok şekerli gıdaları tüketmeyi bıraktığınızda canınız onları daha çok çekecektir, çünkü şeker bağımlılık yapıcı bir maddedir.

Sonuç

Görünüşe göre dikkatimizi dağıtan bir sürü unsurun olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Üretkenliğini artırmaya çalışan ne yazık ki çok kişi yok. Eğer üretkenliğinizi yukarıdaki yöntemleri uygulayarak artırabilirseniz stresinizin azaldığını, boş vaktinizin arttığını ve daha başarılı olduğunuzu göreceksiniz.

Kaynak: Entrepreneur

Etiketler