IBM Evden Çalışan Elemanlarının Ofise Geri Gelmelerini İstedi

Binlerce IBM çalışanı için evden çalışabilme olanağı işlerinin belki de en kilit avantajını oluşturuyor. Ancak şirket Cuma günü yaptığı açıklamada bu avantajı pek çoğu için sonlandıracağını söyledi.

Teknoloji devi çalışanlara evden çalışma fırsatı sunma söz konusu olduğunda adeta bir lider konumundaydı ve sürekli olarak hem düşen maliyetler hem de artan verimlilik ile ilgili hava atıyordu. Global olarak yaklaşık 400.000 çalışanının neredeyse yüzde 40’ının geleneksel bir ofisi yoktu.

Ancak şirket şimdilerde bu politikasına değişiklik getirmeye karar verdi ve pek çok çalışan kendini ofis hayatına tekrar alıştırmak zorunda kalacak.

Şirket konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Özellikle yazılım geliştirme ve dijital pazarlama başta olmak üzere pek çok alanda işin doğası değişmekte, bu da yeni çalışma yöntemlerini beraberinde getirmekte.” diyor. “Kendi kendini yönetebilen, küçük ve çevik takımları bu alanlarda bir araya getirmeyi hedefliyoruz.”

IBM toplamda kaç çalışanı ofise geri getirmek istediğini ve çalışanların tam olarak hangi lokasyonlarda çalışacağını açıklamadı, ancak bir kısım çalışanın halen evden çalışmaya devam edebileceğini belirtti.

Ofise geri dönmesi istenen çalışanların çok büyük bir kısmı bunu kabul etmiş. IBM her ne kadar bu politika çerçevesinde belli başlı istisnaların yapılacağını söylese de bazı çalışanların ofiste çalışmayı reddetmesi durumunda işlerinden olacaklarını da vurgulamayı ihmal etmedi.

1995 ila 2008 yılları arasında şirket ofis alanlarını 7 milyon metre kare kadar azalttığını ve 1.9 milyar dolara tekabül eden 5 milyon metre karelik alanı da sattığını belirtiyor.

Öte yandan çalışanlarını tekrar ofise döndürmek için ne kadar harcaması gerektiği henüz bilinmiyor.

IBM bazı çalışanlarını tekrar ofise çağıran tek şirket değil. Yahoo CEO’su Marissa Mayer da bundan 4 yıl önce evden çalışan çalışanlarını ofise geri getirmek istediğini söylediğinde tartışma konusu olmuştu.

Etiketler