Bill Gates, Milyar Dolardan Daha Büyük Temiz Enerji Fonu Oluşturacak

Microsoft kurucu ortağı ve hayırsever Bill Gates Haziran 2015’te, önümüzdeki 5 yıl içinde temiz enerji teknolojisine 1 milyar $ yatırım yapacağını duyurmuştu.

ClimateWire’ın bir raporuna göre Gates, temiz enerji araştırma ve geliştirme faaliyetlerine odaklı olacak, birkaç milyar dolarlık bir temiz enerji fonu oluşturarak, belirttiği yolda ilerliyor.

30 Kasım’da Paris’te başlayan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansına konu olan bu fon, Gates ve diğer milyarderler tarafından desteklenecek. Kimin ne miktarda katkıda bulunacağı henüz bilinmiyor.

Konferans’ta ayrıca, aralarında Amerika ve Hindistan’ın da bulunduğu bir grup ülkenin, temiz enerji için araştırma ve geliştirme bütçelerini iki katına çıkartacaklarını duyurmaları bekleniyor. Buna ek olarak, gelecek için ortak çaba gösterme konusunda bir koalisyonu duyurmaları bekleniyor. Gates’in yeni fonundan sağlanacak gelir, bu koalisyonun projelerini yürütmekte yardımcı olacak.

ClimateWire’dan bir kaynak, bunun tarihteki en büyük araştırma ve geliştirme ortaklığı olacağını belirtiyor.

Paris’te 30 Kasım’da başlayan ve iki hafta sürecek olan konferansa, 160 adetten fazla ülke delege gönderiyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekteri Ban Ki-moon Kasım ayında, hükümetlerden anlamlı ve bağlayıcı bir anlaşmaya varmalarını beklediğini söylemişti.

Gates, Haziran ayındaki bir blog yazısında temiz enerji alanında yatırım yapma nedenini açıklarken, “Bunu yapıyorum çünkü gelecek 5 yılın, iklim değişimini önleyecek pek çok yenilik getireceğine inanıyorum. Ayrıca eğer kendimizi adarsak, sıfır-karbon bir gelecek inşa edebiliriz.” demişti.

Gates, Kasım ayında The Atlantic’e verdiği bir röportajda, iklim değişimi ile mücadele için hükümetlere 2 milyar $ vereceğine dair söz vermişti.

Gates’in temiz enerjideki yatırımları şimdilik batarya ve güneş enerjisi teknolojilerini ve sürdürülebilir nükleer enerji yaratmayı amaçlayan TerraPower adlı şirketi içeriyor.

Etiketler