Bill Gates, ABD’deki Covid-19 Test Sürecinin Sorunlarından Bahsetmeye Devam Ediyor

Bill Gates hala ABD’deki Covid-19 test süreçlerinin durumunu eleştiriyor. Geçen günlerde düzenlenen Wall Street Journal CEO Zirvesi’nde durumu “gerçekten üzücü” olarak değerlendirdi. Ancak, Başkan Donald Trump’ın Covid-19 tedavisinde kullanılan antikor bazlı ilaçların düzenleyiciler tarafından onaylanıp halka sunulduğunda Covid-19’dan ölüm oranını önemli ölçüde azaltabileceğine dikkat çekerek bir umut ışığı verdi.

Microsoft’un kurucu ortağı, şimdilerde ise tam zamanlı hayırsever olan Bill Gates, salgın boyunca beklenenden daha yavaş geri dönüş süreleriyle (sonuç çıkması) karşı karşıya kalan ABD’deki test sürecini ilk kez eleştirmiyor.

Ağustos ayında Wired’a verdiği demeçte, “ABD’deki testlerin çoğu tamamen çöp ve yapılan testlerin çoğu boşa gitti.” demişti. Gates, verdiği röportajda federal hükümet tarafından kurulan geri ödeme sisteminin tüm testlere aynı düzeyde ödeme yaptığını, bunun da şirketlerin mümkün olduğu kadar çok test uygulamaları anlamına geldiğini belirtti. Gates’e göre hükümet, var olan geri ödeme sistemini 24 saat içinde alınan sonuçlar için fazladan ödeme yapacak, 48 saatte alınacak sonuçlar için normal ücreti ödeyecek ve daha uzun süren test sonuçları için ödeme yapmayacak şekilde değiştirirse bu sorunu düzeltebilir.

Gates, “Bunu bir gecede düzeltebilirler,” dedi.

Gates ayrıca, Covid-19 testlerinin, genellikle yapıldığı gibi burnunuzun derinliklerine sokulması gerekmediğini de belirtti. Pamuklu çubukla burnunuzun üst kısmına ulaşan ve kişinin kendi kendine yapabileceği testlerin de eşit derecede etkili olduğunu söyledi.

Gates, WSJ CEO Konseyi Zirvesi’nde Renegeron Pharmaceuticals gibi şirketler tarafından geliştirilen ilaçlar konusunda iyimserliğini dile getirdi. “Ölüm oranındaki azalma oranı oldukça yüksek ve en azından zengin ülkelerde bu oranlar yıl sonuna kadar tükenme seviyesine gelecek.” dedi.

Etiketler