Mobileye 5-series Kaza Riskini %40 Azaltıyor

Her arabaya entegre edilebilen Mobileye 5-series, sürücülerin hata yapmasını engelleyen akıllı bir kamera sistemi.

Son zamanlarda gösterge panelini kullanan ve sürücülerin kaza yapmasını engelleyen bir dizi araç içi cihaz tanıtıldı. Örneğin; genç sürücüler için gözetim imkanı sunan bir yazılım ve bilgisayar destekli bir sürüş sistemi yakın zamanda duyduklarımız arasında. Mobileye 5-series ise sürücülerin bilgi alabileceği, her araca monte edilebilen ve dikkatsizlikten kaynaklanan hataları engellemeyi sağlayan bir akıllı kamera sistemi.

Mobileye’ın akıllı kamerası, hem dış faktörleri hem de sürücünün hareketlerini gözlemliyor. Cihaz, gösterge paneline takılıyor ve Bluetooth aracılığıyla akıllı telefonunuza bağlanıyor. Kamera, sürüş esnasında her türlü problemi tespit edebiliyor: takip mesafesi azaldığında, yol çizgilerinden çıkıldığında veya muhtemel çarpışma tehlikesinde mobil uygulama aracılığıyla görsel-işitsel uyarı gönderiyor. Kamera ayrıca hız limitindeki değişiklikleri, yol çizgilerini ve trafik işaretlerindeki farklılıkları da tespit ederek uyumlu bir şekilde çalışmayı sürdürüyor.

Daha büyük ticari araçlar için de Mobileye Shield plus isminde bir versiyonu bulunan cihazın çarpışmaları %39 oranında azalttığı belirtiliyor.

Etiketler