Porsche ve Volkswagen Ticari Araçlar Otomatik Sürüş Yazılımı İçin Mobileye ile Ortaklık Kurdu

Mobileye Salı günü yaptığı açıklamada, Porsche’nin gelecek modellerinde Mobileye’ın “SuperVision” teknoloji platformunun otomatik yardım ve navigasyon işlevlerini kullanacağını söyledi.

Anlaşma, teknoloji sağlayıcısının Çinli Geely’den sonra büyük bir otomotiv grubuyla platform için imzaladığı ikinci büyük imza oldu.

Bir sözcünün belirttiğine göre, daha önce sürücüsüz servisler ve minibüsler için Pittsburgh merkezli girişim Argo AI’nin teknolojisini kullanacak olan Volkswagen de Mobileye ile ortaklık kuracak.

Volkswagen geçtiğimiz Ekim ayında Argo AI’ye yapmayı planladığı yatırımdan çekilmiş ve o dönemde ticari araçlar biriminin yeni bir ortaklık arayışına gireceğini söylemişti.

Volkswagen birimleri, Mobileye ile birlikte çalışarak, 2025 yılına kadar ID. Buzz aracında tamamen otonom olarak kabul edilen “Derece 4” otonom sürüşü uygulamayı hedefliyor. Yine de bu sürüşte insanlar hala kontrol talep edebilecekler.

Buna karşın Porsche, Mobileye’ın sürücülerin belirli yol türlerinde ellerini direksiyondan çekmelerine olanak tanıyan ve aracın sürücü tarafından seçilen navigasyon rotalarını takip etmesini, şerit değiştirmesini ve öndeki yavaş araçları sollamasını sağlayan “SuperVision” sistemini uygulayacak.

Geçtiğimiz Ekim ayında halka açılan İsrail merkezli Mobileye, halihazırda Volkswagen’in yazılım birimi Cariad ile işbirliği yapıyor.

Genişletilmiş işbirliği haberi, Cariad’ın liderlik ekibini revize etmesi ve ortaklık tabanını genişleteceğini açıklamasından bir gün sonra, birim yıllarca süren gecikmeler ve aşırı harcamalardan sonra tekrar yoluna girmeye çalışırken geldi.

Etiketler