Ailelerin Gıda İsrafını Önlemelerine Yardımcı Olan Uygulama: Kitche

Birleşik Krallık’ta, ailelerin tasarruf etmelerine ve evdeki gıda israfını azaltmalarına yardımcı olmak için bir uygulama tasarlandı.

Birleşik Krallık’taki tüm gıda atıklarının yaklaşık %70’i evlerdeki atıklardan oluşuyor ve bu da yılda yaklaşık 6,6 milyon tona denk gelmekte. Bununla mücadele etmek amacıyla Kitche, ailelerin yiyecekleri çöpe atmaktan kaçınmalarına yardımcı olmak için tasarlandı. Uygulama atıkları azaltmadaki en etkili stratejilerin önleyici stratejiler olduğunu tespit etti ve bu yüzden gıda israfını işin en başında engellemeyi amaçlıyor. 

Kitche, kullanıcıların evlerinde ne olduğunu takip etmek için yiyeceklerini sisteme kaydetmelerini sağlıyor. Uygulamada kullanıcılar ayrıca sanal envanterlerini güncellemek için süpermarket fişlerini tarayabiliyorlar. Kitche, kaydedilenlere dayanarak yiyeceklerin ne zaman yenmesi veya dondurulması gerektiğine dair hatırlatıcılar gönderiyor ve kullanıcıların ürünleri “Satın Alınacak”, “Evde” ve “Atılacak” listeleri arasında taşımasına olanak sağlıyor. Uygulamanın bir diğer özelliği ise müşterilerin tüm ürünlerini verimli bir şekilde kullanmalarına yardımcı olacak tariflere sahip olması.

Üç yıl önce piyasaya sürüldüğünden bu yana Kitche İngiltere’de yaklaşık 65.000 kez indirildi ve bu yılın başlarında uygulama yeni özelliklerle tekrar piyasaya sürüldü. Örneğin, yeni “Etki Bölümü” kullanıcıların su, CO2, gıda ve para tasarrufu da dahil olmak üzere gıda atıklarını takip etmelerinin sonuçlarını görmelerini sağlıyor. Uygulamayı daha da kullanışlı hale getirmek için Kitche, sesle veya barkod taramasıyla uygulamaya gıda ürünleri eklemeyi de mümkün kıldı. Diğer yeni özellikler arasında, en iyi ipuçları ve tariflerden oluşan bir yaşam tarzı dergisininkine benzer bir koleksiyon içeren “Keşfet Bölümü” ve insanların hem uygulama içinde hem de dışında kendilerine benzersiz öğeler katabilmek için bağlantı kurabilecekleri ve Kitche Elçileri olabilecekleri bir “Topluluk Bölümü” yer alıyor. 

Etiketler