TikTok’un Çince Versiyonu, 14 Yaşın Altındakilerin Uygulamayı Kullanımını Sınırlandırıyor

Reuters’ın 18 Eylül tarihli haberine göre, TikTok’un Çince versiyonu olan kısa video uygulaması Douyin, yaptığı açıklamada, gençleri uygunsuz içerikten koruma çabaları kapsamında, 14 yaşın altındaki kimliği doğrulanmış tüm kullanıcılarının artık uygulamaya “gençlik modunda” erişeceğini söyledi. 

Pekin merkezli ByteDance’e ait Douyin verdiği bir demeçte, gençlik modunda, 14 yaşın altındaki kullanıcıların günde yalnızca 40 dakikaya kadar ve yalnızca sabah 6 ile akşam 10 arasında uygulamaya erişebileceğini söyledi.

Douyin, gençleri koruma önleminin platformun tarihindeki en katı önlem olduğunu söyledi.

Çinli düzenleyiciler, bu yıl internet üzerindeki denetimlerini sıkılaştırarak, temel sosyalist değerlerin ihlaline karşı interneti denetledi. Yetkililer, özellikle reşit olmayanların, internetteki ünlüleri “kör” ve “kaotik” bir şekilde ilahlaştırma gibi çevrimiçi tehlikelerden daha iyi korunması çağrısında bulundu. 

Ayrıca Tencent’e ait popüler sosyal mesajlaşma uygulaması WeChat’te de, aktif hale getirildiğinde genç kullanıcıların bazı oyunlar ile ödemeler veya yakındaki arkadaşları bulma gibi işlevlere erişimini sınırlayan bir “gençlik modu” var.

Etiketler