Ameliyatları Canlı Yayınla Paylaşan Üniversite Tıp Eğitiminde Kuralları Yeniden Belirliyor

Ameliyathane eğitiminde pratik deneyimin yerini hiçbir şey tutmasa da, Tokyo Kadın Tıp Üniversitesi (TWMU) en iyi ikinci seçeneği sunuyor. Öğrenciler artık ameliyatları sanal gerçeklik (VR) teknolojisiyle gözlemleyebiliyor. Başın üstüne yerleştirilen kameralar, öğrenciler için gelişmiş gözlem açıları sağlıyor ve cerrah için de ameliyatın duraklamasını azaltıyor. COVID-19 krizinden önce öğrenciler cerrahın omuzlarının üstünden ameliyatı gözlemliyordu. Şimdi insanlar arasındaki fiziksel mesafeyi artırmak, bu kadar yakın temasın azaltılması gerektiği anlamına geliyor.

Üniversite, deneysel ekipman ve teknolojileri kullanan, yakın gelecekte görebileceğimiz cerrahi tedavi odası Akıllı Siber Ameliyathane (SCOT) projesine ev sahipliği yapıyor. Ameliyathaneye eklenen en son özelliklerden biri, cerrahların perspektifinden canlı yayın yapan ve operasyonları kaydeden bir Insta360 Titan kamera. Şu anda iki öğrenci gerçek zamanlı olarak bir işlemi takip edebiliyor; üniversite bu sayıyı artırmayı planlıyor.

Her operasyonun kaydının alınması, hem yerel hem de uluslararası olarak paylaşılabilen yeni ve büyük bir kaynak yaratıyor. Üniversite, bu materyali tıbbi konferanslarda ve gelecekteki derslerde kullanmayı planlıyor. Sosyal mesafe uzun vadede bir gereksinim olarak kalacaksa, eğitim de büyük ölçüde değişecek. VR, insanların öğrenme ortamlarında veya başka yerlerde bağlantı kurmalarının en iyi yollarından biri olabilir.

Dünyanın birçok yerinde çevrimiçi yaşama yıkıcı ve ani bir şekilde geçiş yapmak, daha uzun vadeli faydalara neden olabilir. Çevrimiçi ortama bağlanabilirliğin artması ve teknolojinin yaratıcı uygulamaları, birçok eğitim olanağının maliyetlerini azaltabilir ve erişilebilirliğini artırabilir. Çevrimiçi ilişkiler gerçek hayatın içinde büyüdükçe toplumlar da daha çok güçlenebilir.

Etiketler