Avatar Robot, Hasta Alman Çocuk Yerine Okula Gidiyor

7 yaşındaki Alman öğrenci Joshua Martinangeli okula gidemeyecek derecede hasta olsa da, sınıfta kendisinin yerine oturan ve söyleyecek bir şeyi olduğunda yanıp sönen bir sinyal gönderen bir avatar robot aracılığıyla öğretmeni ve sınıf arkadaşlarıyla hala etkileşime girebiliyor.

Berlin’deki Pusteblume-Grundschule’nin müdiresi Ute Winterberg Reuters’a verdiği bir röportajda, “Çocuklar onunla konuşuyor, onunla gülüyor ve hatta bazen ders sırasında onunla sohbet ediyor. Joshi de bunu pekala yapabiliyor.” dedi.

Annesi Simone Martinangeli, Joshua’nın ağır bir akciğer hastalığı nedeniyle boynuna tüp takıldığı için derslere katılamadığını söyledi.

Proje, Berlin’in Marzahn-Hellersdorf bölgesindeki yerel belediye tarafından finanse edilen özel bir girişim. 

Bölgede eğitim kurulu üyesi olan Torsten Kuehne, “Berlin’de okulları için dört avatar satın alan tek bölge biziz. Bizi teşvik eden COVID-19 olsa da bunun pandeminin hayli ötesinde bir gelecekte de olacağını düşünüyorum.” dedi.

Kuehne, “Zaman zaman çeşitli nedenlerle bir çocuğun sınıfa şahsen gidemediği oluyor. O halde avatar, o çocuğa okul topluluğunun bir parçası olarak kalma şansını sunabilir.” dedi.

Projeyi şimdiden eyalet düzeyindeki siyasi görüşmelerde gündeme getirdiğini de sözlerine ekledi.

Öğrenci Noah Kuessner, Joshua’yı tekrar görmeyi sabırsızlıkla bekleyip beklemediği sorulduğunda, “Her iki durum da hoşuma gidiyor çünkü avatarı seviyorum.” dedi.

Başka bir sınıf arkadaşı Beritan Aslanglu, “Joshi gerçekten okula gelebilseydi daha iyi olurdu” dedi.

Etiketler