Şehirde Bitkilerin Yetişmesi İçin Akıllı İskeletler

Fransız şirket Urban Canopee, şehirleri daha yeşil bir hale getirme vizyonuna sahip. Şirket, bitkilerin – hem izole hem de gruplar halinde – yetişmesi ve yemyeşil bir gölgelik oluşması için destek sağlayan hafif, uyarlanabilir ve esnek iskeletler geliştirdi. Şirket, binaların ve diğer kamusal alanların çatılarında bitki yetiştirmek için kullanımı kolay iskeletlerin kullanılacağını umuyor.

Bu kanopiler esnek saksılardan daha fazlası. İskeletler, bitkilerin hidrasyon seviyelerini ve kanopi altındaki sıcaklığı ölçen sensörler içeriyor ve bir uygulama kullanılarak uzaktan izlenebiliyor. Sistem ayrıca bir güneş kiti ve bitkilere otonom olarak su sağlayan bir sulama sistemi içeriyor. Saksılar şu anda 200 litre su tutuyor ve şirket yağmur suyunu toplamanın yollarını da araştırıyor.

Urban Canopee’nin Fransa’da devam etmekte olan bir dizi test projesi mevcut ve sisteme Kanada, Avustralya ve ABD’deki bazı kentlerden de ilgi var. Amaç, büyüyen bitkiler vasıtasıyla sistemi kentsel alanlardaki sıcaklık ve karbon seviyelerini azaltmak için kullanmak.

Urban Canopee’ye göre, proje sadece kentsel ısı adasıyla savaşmaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kentsel biyolojik çeşitliliği geri getirecek ve şehir sakinleri için yaşam kalitesini artıracak. Kurucular 2016 yılında büyük bir sıcak hava dalgasından esinlenerek projeye başlamaya karar verdiler. Şirket, “Sıcaklık eğrisini tersine çevirmek için aynı zamanda zihniyetleri de tersine çevirmeliyiz.” diyor.

Dünya ısınmaya devam ettikçe, karbon ve sıcaklık seviyelerini azaltmak ve bunlara karşı koymak için yeni yollar bulmak hayati önem taşıyor.

Etiketler