Tasarımcı, Domates Bitkilerinden Gelen Enerjiyle Sunucuya Güç Sağlıyor

Tasarım, teknolojinin doğa ile nasıl bir simbiyotik ilişki kurabileceğine dikkat çekmek için sunucu sistemlerindeki pilleri canlı bitkilerle değiştiriyor.

Hollanda’daki Eindhoven Tasarım Akademisi’nden tasarım mezunu olan Ilja Schamle, domates filizlerinden elde edilen yenilenebilir enerjinin bir bulut sunucusunu çalıştırmak için nasıl kullanılabileceğine dikkat çeken bir proje oluşturdu.

Proje, teknolojinin doğa ile nasıl bir simbiyotik ilişki kurabileceğini keşfetmeyi amaçlıyor. Böylece, bilgisayar tarafından üretilen ısı, domatesler için optimum büyüme sıcaklıklarını sağlıyor. Tasarım, Milano Tasarım Haftası’ndaki Missed Your Call mezun sergisinde sergilendi.

Schamle’ye göre, Warm Earth adlı sistem, insanların alternatif bir enerji kaynağı olarak canlı bitkilere itimat etmesini gerektirecek farazi bir apokaliptik (veya bakış açınıza bağlı olarak ütopik) gelecek için tasarlandı.

Schamle bunu şu sözlerle açıklıyor: “İnternetin tamamının bitkilerle çalışması, şu anda sunucuları kullanma şeklimiz ve var olan içerik sayısıyla mümkün olmazdı. Bu şekilde çalışamazdık ve bu çok sert bir gerçek. Bu sistemleri çalıştırmak için ne kadar enerji gerektiğini ve onlardan ne kadar kopuk olduğumuzu anlamamıza yardımcı olabilir.”

Schamle, domates bitkilerinin geleneksel raflı sunucu dolaplarında yetiştirilmesini planlıyor. Bilgisayardan gelen sıcak havayı yönlendirecek bir fan sayesinde domatesler için bir seraya dönüşecek bir havalandırma şaftı ile domatesler ve sunucular bağlanacak. Bu ayrıca, veri merkezlerini yabancı varlıklar olmaktan çıkarıp evlerimize geri getirme konseptini de vurgulamayı amaçlıyor.

Aynı zamanda domatesler, sebzeleri pillere dönüştüren bitki mikrobiyali yakıt hücresi teknolojisi aracılığıyla bilgisayara enerji sağlayacak. Teknoloji, Hollanda’daki Wageningen Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirildi ve fotosentezden arta kalan fazla şeker ve proteinleri kullanıyor.

Bu fazlalıklar köklerden atık olarak salınıyor ve topraktaki bakteriler tarafından parçalanıyor. Parçalandığında, daha sonra elektrik olarak kullanılabilecek olan enerji, elektron şeklinde serbest kalıyor. Bu elektronlar daha sonra bitki saksısının altına yerleştirilmiş ve iletken görevi gören bir ızgara tarafından toplanıyor. 

Sunucunun şu anda tek bir web sitesini sunmaya yeten enerjisi var. Şiirsel olarak konuşursak, sunucu, ağ altyapımızın doğal ortamı nasıl etkilediğine dair soruları gündeme getiriyor.

Etiketler