İngiltere’de Kiralık E-Scooterlar Kullanılmaya Başlandı, Ancak Kişiye Özel Olanlar Hala Yasak

İngiltere’de insanların karantina sonrası sokaklarda daha rahat dolaşabilmesi ve toplu taşımadan uzak durabilmesi için Mayıs ayında İngiliz Hükümeti, e-scooter mevzuatının hızlı bir şekilde halledileceğini duyurdu. Yine de büyük bir sorun var. Kiralık e-scooterlar kanun tarafından izin verilirken, özel olanlara izin verilmeyecek. Bu karar pek de mantıklı görünmüyor.

Son haberlerde e-scooter kiralama firmalarının ve sürücülerinin uyması gereken kurallar ortaya kondu. Bu kurallar özellikle hız sınırı (24 km/saat) ve e-scooterların park edilebileceği yerlerle ilgili; çünkü yabancı ülkelerdeki bazı şehirler, e-scooterların sokaklarda yığılması ile ilgili birçok problem yaşadı.

Bu kuralların arasında tavsiye edilmesi beklenen ama zorunlu olmayan kask takmakla ilgili bir kural yok. Bu nedenle, çocukların ve gençlerin ciddi kafa travması gibi sakatlıklar geçirmesi sonucu tabloid gazetelerin ve ebeveynlerin e-scooterların tekrar yasadışı olması için çağrıda bulunması gibi potansiyel problemler çok olası görünüyor.

Ancak daha da önemli bir nokta var: Kişiye özel e-scooterlar hala yasadışı. Çünkü resmi olarak bu uygulama hala deneme aşamasında ve insanların kendilerine e-scooter almak için servet ödemeleri istenmiyor – ama bunu yerine bir e-scooter kiralayarak işe gitmeleri teşvik ediliyor.

İşin daha da anlamsız olan noktası; bu karar kendine özel e-scooter almak isteyenleri durdurmayacak ve hatta bu ayrımı yapabilmek için polisler yeterli kaynağa sahip değil.

Etiketler