E-Scooter Girişimi Lime, 523 Milyon Dolar Finansman Topladı ve 2022’de Halka Arz Düşünüyor

Reuters’ın 5 kasım tarihli haberine göre, kentsel ulaşım şirketi Lime cuma günü yaptığı açıklamada, en yeni e-scooter ve e-bisikletlerinin üretimini artırmak için yatırımcılardan 523 milyon dolar topladığını söyledi, şirketin üst düzey yöneticisi, girişimin 2022’de borsada işlem görmeyi hedeflediğini belirtti. 

San Francisco merkezli şirket, dönüştürülebilir borçtan ve vadeli kredi finansmanından elde ettiği paranın, 2020’de yatırımcısı olan paylaşımlı yolculuk şirketi Uber’den gelen yeni sermayeyi içerdiğini söyledi. Lime CEO’su Wayne Ting Reuters’e verdiği demeçte, “Finansman turuna oldukça fazla talep geldi.” dedi.

Ting, “Bence bu, Lime’ın artık bu alanda tartışmasız lider olduğunun kabul edilmesidir. Bu, Lime’ın halka açılacağına dair yatırımcı güvenini gösteren gerçek bir dönüm noktası ve bunu gelecek yıl halka açılmak için bir itici güç olarak kullanacağız.” dedi.

Ting, Reuters’a, piyasa koşullarına bağlı olarak, 2022 yazında listelenmeyi umduğunu söyledi. Şirketin daha geleneksel bir halka arz (IPO) yapıp yapmayacağı veya özel amaçlı bir satın alma şirketi (SPAC) ile birleşme yoluyla listelenmeyi seçeceği konusunda “agnostik” olduğunu söyledi.

Santa Monica merkezli elektrikli scooter kiralama şirketi Bird, bir SPAC olan Switchback II Corp ile birleşti ve scooter girişimine 2.3 milyar dolar değerleme veren bir anlaşmayla geçtiğimiz cuma günü New York Menkul Kıymetler Borsası’nda “BRDS” sembolü ile işlem görmeye başladı.

Lime, en yeni finansmanının “Gen4” e-scooterlarını ve e-bisikletlerini daha rahat bir sürüş için kıvrımlı gidonlar, sürücü görünürlüğünü artırmak için ek reflektörler ve iki araç arasında değiştirilebilir bir pil üretimini ölçeklendirmeye gideceğini söyledi.

Lime, bu yıl 80 yeni şehirde faaliyete geçerek toplamda faaliyet gösterdiği şehir sayısını 200’ün üzerine çıkardı.

Daha büyük operatörler şehirlerden gelen zorlu düzenlemelerle başa çıkmak için daha büyük ölçekler istedikçe, scooter kiralama işinin daha fazla konsolidasyon görmesi bekleniyor. 

Etiketler