Taşınabilir Rüzgar Türbini Elektronik Cihazları Şarj Ediyor

İngiltere merkezli Windward Engineering, elektronik cihazları şarj etmek için taşınabilir bir rüzgar türbini yarattı. Taşınabilir güneş panellerinin aksine gece veya gündüz şarj edebiliyor.

GIGA 5V türbini su geçirmiyor ve taşınabiliyor. Bir kilogram ağırlığında ve 325 mm. 8mph rüzgardan şarj etmeye başlayabiliyor. Şirkete göre 14mph’de türbin 5W üretecek.

Türbin, şirketin yatlardaki ve diğer araçlardaki akü bakımı için ürettiği deniz rüzgar türbinlerinin bir varyasyonu. GIGA 5V şu anda Kickstarter kampanyasıyla 99 pound karşılığında satın alınabiliyor.

Fosil yakıtlar hala endişe verici oranlarda tüketiliyor. ABD Energy Information Association’a göre, fosil yakıtlar 2018’de yüzde 4 artışla ABD’nin toplam enerji kullanımının %80’inden sorumlu oldu. Yine de güneşten rüzgara kadar taşınabilir ve yenilenebilir enerji jeneratörleri gelişen teknolojilerle ve akıllı telefonların ve diğer cihazların küresel olarak benimsenmesiyle giderek daha popüler hale geliyor. Taşınabilir enerji pazarı, 2020 yılına kadar tahmini 11 milyar dolar değerinde olacak.

Etiketler