İngiltere’deki Gatwick Havaalanı Arabaları Park Eden Robot Valelerle Deney Yapıyor

Park etmek pek çoğumuz için araba sürmenin en keyif veren yanlarından biri değil. Otonom araçlar bu görevi hala tam anlamıyla yerine getiremiyor, ancak bunu yapabilecek başka robotlar olabilir: Stan adı verilen mekanik iş bitirici robotlar, bu yaz Londra’daki Gatwick havaalanındaki arabaları park edecek.

Robotlar, Stanley Robotics adlı bir Fransız şirket tarafından üretildi. Stanley Robotics, işe ilk başladığında kendi kendine park edebilen arabalar geliştiriyordu, ancak daha sonra, tüm kompleks yapay zekayı ve donanımı zamanının çoğunu hareketsiz park halinde geçiren bir ürüne değil, yalnızca arabaları park eden ve bunu sürekli yapabilen bir başka ürüne aktarmanın daha mantıklı olduğunu fark etti. Sonuçta, arabaları kaldırmak ve arabanın çalışmasına gerek olmadan park alanına götürmek için tasarlanan bir robot olan Stan ortaya çıktı. Bu robotlar, Fransa’da gerçek hayatta kullanılmaya başladı bile. Stan robotları, 2016’da Paris’teki Charles de Gaulle havaalanına gelen araçları kapalı otoparka park etmeye başladı. 2017’de Stan’ın açık otopark için tasarlanan yeni verisyonu Fransa’daki Lyon şehrinin havaalanındaki araçları park yerlerine taşıdı.

Bu yaz, Londra’daki Gatwick havaalanı, üç aylık bir pilot programla Stan’i deneyecek. Yolcular, araçlarını küçük bir garaja bırakacak, ödemeyi nasıl yapacaklarını ayarlayacak, arabayı kendi isimleriyle ve uçuş bilgisiyle
etiketleyecek ve ardından yola koyulacaklar. Ardından Stan arabayı alacak, tekerleklerinden kaldıracak ve büyük ve kalabalık otoparkın içinde bir yere park edecek. Robotlar daha küçük bir manevra alanına ihtiyaç duyduğu için ve kapıların açılmasına gerek kalmadığı için araçlar diğer arabaların daha yakınına park edilebiliyor. Bu robotlar en fazla 5 metre yüksekliğindeki ve 3 ton ağırlığındaki araçları park etmek için tasarlandı.

Stan, uçağınızın ne zaman varacağını biliyor ve döndüğünüzde alabilmeniz için başka bir otoparka götürüyor. Stan’in çalışma prensibi park sorunları için oldukça iyi bir çözüm gibi görünüyor. Anahtarlarınızı teslim etmeniz gerekmediği için aracınızın güvenliği de tehlikeye girmiyor.

Etiketler