DaVinci Kitchen, Robotların Makarna Yaptığı Kiosklar Üretiyor

Covid-19 salgınının sebep olduğu belirsizlik sürerken robot teknolojileri endüstrisi önemli bir ana tanıklık ediyor. Son yıllarda robot teknolojilerinin yatırımcılar için heyecan verici bir alan olduğu bir gerçek, ancak salgın döneminde işgücü ile ilgili yaşanan sorunlar ve endişeler pek çok sektörün otomasyona daha uzun ve derinlemesine bakmasına sebep oldu.

Yemeğin hazırlanma süreci, hem temel bir hizmet kolu olmasıyla hem de insan elinin yiyeceklerle doğrudan temas ettiği bir iş alanı olması sebebiyle robot teknolojilerinin hedeflediği ana alanlardan biri haline geldi.

Tam da bu ortamda, Leipzig merkezli DaVinci Kitchen’ın ürettiği İtalyan yemekleri pişiren modüler robotik kiosk, yemeğin hazırlanmasıyla ilgili sorunlara cevap vermeye hazırlanıyor.

Alman kuluçka merkezi 2b AHEAD Ventures, 2018 yılında yiyecek hazırlama sektöründeki işgücü kısıtlarına yanıt verebilmek amacıyla daha sonra DaVinci ekibi haline gelecek bir takımı bir araya getirdi.

Şirketin baş teknoloji yöneticisi (CTO) Ibrahim Elfaramawy, startupın Disrupt Battlefield’a katılmasından hemen önce, “Catering, devasa bir endüstri.” dedi, “Herkes yemek yemek durumunda. Müşterilerimizin kalifiye personel bulmak konusunda zorluklar yaşadığını görüyoruz. İşler giderek daha zor hale geliyor ve maalesef ücretler artmıyor. Pek çok restoran sahibi kabiliyetlerini ve yemek kalitelerini artırmak için çözümler arıyor. Robotlar 7/24 çalışabiliyor. Bu, hem bizim gördüğümüz bir fırsat hem de müşterilerimizi heyecanlandıran bir gelişme.”

Üretilen ilk robotlar görece kolay hazırlanan ve hemen herkesin çok sevdiği makarnaya yoğunlaşacak. Elfaramawy’in belirttiğine göre, makine yaklaşık 6 dakika içinde makarnayı üretecek, pişirecek ve servis edecek olan bu robotlar, aynı anda iki yemek hazırlayabiliyor ve bulaşıkları 20 ile 30 saniye arasında temizleyebiliyor.

Sistemin modüler oluşu, robotun diğer yemekleri hazırlayabilmesini (salata gibi), farklı mutfakların özelliklerini gözeterek yemekler hazırlayabilmesini sağlıyor.

Şimdiye kadar küçük bir şirket olan DaVinci, çekirdek sermaye olarak 2b AHEAD ve ilk müşterilerinden olan Ren merkezli dondurulmuş gıda şirketi Apetito’nun yaptığı yatırımlarla 780.000 ABD doları tutarında fon topladı. Startup, A Serisi fon turunda 1.7 milyon dolarlık yatırım almayı hedefliyor. DaVinci’nin ürettiği ilk kiosklar, Covid-19 salgınının şirketin tedarik zinciri üzerindeki etkilerine bağlı olarak 2020’nin son aylarında veya 2021’in başlarında teslim edilecek. Teslim edilecek ilk grup, 10 makineyi içeriyor.

Şirketin ana hedefi, makineleri satın alabilecek veya kiralayabilecek restoranlar ve alışveriş merkezlerindeki yemek alanlarında hizmet veren işletmeler.

Etiketler