Bu Hollanda Şehri Plastik Atıklarla Yüzen Bir Park Yaptı

Çoğu insan çöplerin atık sahalarına ya da ne yazık ki okyanuslarımıza döküldüğünü varsayıyor ancak bir Avrupa şehri plastik atık birikintilerini toplumun gerçekten kullanabileceği bir şeye, yüzen bir şehir parkına dönüştürüyor.

Recycled Park, Hollanda’nın Rotterdam şehrinde yüzen, tamamen yüzdüğü nehirden toplanan geri dönüştürülmüş plastiklerle yapılmış bir park. Park yalnızca halkın ziyaret etmesi için bir alan değil, aynı zamanda plastik atıkları okyanusa karışmadan önce durdurarak Nieuwe Maas nehrini temizliyor.

Parkın tasarlanmasından plastiklerin yeni bir şeye dönüştürülmesini ve fonların artışını içeren beş yıllık yapım sürecinin ardından Recycled Island Foundation sonunda 4 temmuzda parkın prototipini tanıttı.

Park, modüler altıgen bölümler şeklinde yapıldı, bu da yeni malzemeler toplandıkça parkın büyüyebileceği anlamına geliyor. Park yalnızca plastik atık kirliliğini azaltma işlevi görmüyor; aynı zamanda yılanlar, solucanlar, larvalar, böcekler ve balıklar gibi mikro bölge hayvanları için yabani bir habitat olarak tasarlandı.

Projenin yaratıcısı Ramon Knoester Lonely Planet’e “Bu prototip deniz çöpleriyle yapabileceklerimizin potansiyelini gözler önüne seriyor. Recycled Park, kuşların yuvaladıkları, balıkların yüzdüğü, insanların suyun üzerinde rahatlayabilecekleri yüzen yeşil bir yapı. Ziyaretçiler, oturulabilen iki yapıdan bu ilk yapay ve doğal arazinin doğa tarafından nasıl işgal edildiğini görebilir.” dedi.

Recycled Island Foundation ve diğer 25 partner Meuse Nehri üzerine tuzaklar koyarak biriktirdikleri plastik atıkları parkı oluşturan 28 altıgen bloğa dönüştürdü ve sonunda Recycled Park’ı yarattı. Ekip, çöp tuzaklarını geliştirmek, test etmek ve iyileştirmek için bir buçuk yıl harcadı ve sonunda nehirlerde ve limanlarda yüzen plastikleri yakalayabilmek için bir sistem geliştirdi. Geliştirdikleri çöp tuzağı yüzen çöpleri gemi trafiğinden ve gelgitlerdeki değişimlerden etkilenmeden yakalayabiliyor.

Recycled Park insanların çevre kirliliğinin yerel alanlardaki etkilerini göz önünde bulundurarak yürüttükleri tek proje değil. Dünya çapında giderek daha fazla insan ve topluluk plastik kirliliğine dikkat çekecek şekilde yeniden kullanmak için yaratıcı çözümler arıyor ve takipçilerine hayat tarzlarının gezegeni nasıl etkilediğini farkına varmaları konusunda meydan okuyor.

Endonezyalı sanatçı Eko Nugroho, plastik atıkları “Boquet of Love” adını verdiği, eni 50 boyu da yaklaşık 75 cmlik bir heykel olan ve tamamen plastik atıklar kullanılarak yaptığı güzel bir sanat enstelasyonuna dönüştürdü. Himalaya dağlarındaki provokatif bir enstelasyon, turistlerin bıraktığı 300.000’den fazla plastik şişe kullandı. Bu benzersiz yaratıcı projeler, kullandığımız plastik şişelerin yarısından azının geri dönüştürüldüğünü vurgulamayı amaçlıyor.

Rotterdam’daki Recycled Park şehrin daha yeşil hale getirilmesine ve Rotterdam limanındaki ekosistemin geliştirilmesine yardımcı oluyor.

Etiketler