Yapay Zeka Destekli Ters Otomatlar

Tamamen özelleştirilebilir platform her tür içecek kabını kabul ediyor ve kullanıcılara ödüller sunuyor.

Çoğu içecek şişesi geri dönüştürülebilir olsa da, gerçek geri dönüşüm oranları önemli ölçüde değişmekte. Örneğin, çoğu cam kâğıt üstünde yüzde 100 geri dönüştürülebilir olmasına rağmen, cam kapların sadece yaklaşık yüzde 32’si gerçekten geri dönüştürülmekte.  Plastik içecek şişeleri için ise bu rakam çok daha kötü durumda. Sustaintech adlı Taylandlı bir girişim, içecek şişelerinin geri dönüşümü için sürdürülebilir bir ödül sistemiyle bu durumu değiştirmeyi umuyor.

Sustaintech, mağazalara yerleştirilen yapay zeka destekli (AI) bir ters otomat olan CircularOne’ı geliştirdi. Kullanıcılar kullanılmış şişelerini makineye bırakabiliyor. Makine, yapay zekâ ve görsel analitiği kullanarak malzeme kalitesini otomatik olarak kontrol edebiliyor ve PET şişeler, alüminyum kutular ve cam şişeler dahil olmak üzere kapları sınıflandırabiliyor.

CircularOne her bir kap türünü tanımlayabiliyor, barkodları tarayabiliyor ve kapta sıvı kalıp kalmadığını belirlemek için ağırlığı ölçebiliyor. ‘Depozito sahipleri’ daha sonra depozitoları karşılığında kuponlar, hayır kurumlarına katkılar veya gelecekteki alışverişler için dijital jetonlar gibi çeşitli ödüller alıyorlar. Makineler ayrıca mağaza tasarımına, markasına ve ödül seçeneklerine uyacak şekilde özelleştirilebilme seçeneğine sahip.

Sustaintech, platformun geri dönüştürülen malzemelerin türüne ilişkin veri üretmesini ve analiz etmesini sağlamak için Tencent Cloud ile ortaklık kurdu. Tencent COO’su Bay Chang Foo şu yorumda bulundu: “Sustaintech’in çözümleri kullanılmış kapları ayırmanın yanı sıra kırık veya hasarlı cam şişeleri de tespit edip çıkarabiliyor ve daha az zaman harcayan, ayırma sürecini daha etkili hale getiren bildirimler gönderebiliyor.”

Birçok ülkede plastik ve cam gibi malzemelerin geri dönüşüm oranları hala oldukça düşük olduğundan, bu konuda iyileştirmeler yapmaya çalışmak hayati önem taşıyor. 

Etiketler