Mercedes-Benz Güney Almanya’da Batarya Geri Dönüşüm Fabrikası Kurmaya Başladı

Mercedes-Benz Cuma günü Almanya’nın güneyindeki Kuppenheim’da sürdürülebilir bir batarya geri dönüşüm fabrikasının temelini attı.

Pilot tesis yıllık 2500 ton kapasiteye sahip olacak ve yeni elektrikli Mercedes-Benz araçları için 50.000’den fazla akü modülünün üretimine katkıda bulunacak.

Pilot tesisin başarısına bağlı olarak orta ve uzun vadede üretim hacmi arttırılabilir.

Tesisin ilk aşaması olan mekanik demontajın bu yılın aralık ayında başlaması planlanıyor. Kamu sektörü ile yapılacak görüşmelere bağlı olarak pilot fabrika birkaç ay sonra tamamlanacak.

Kuppenheim tesisi halihazırda güneş enerjisi ve yenilebilir elektrik kaynakları karbon-nötr bir şekilde operasyonlarını yürütüyor. Tesisin inşası, Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı tarafından bilimsel bir araştırma projesinin parçası olarak finanse ediliyor.

Mercedes-Benz’in üretim ve tedarik zinciri yönetiminden sorumlu yönetim kurulu üyesi Jörg Burzer, “Baden-Württemberg ve Almanya’da sürdürülebilir elektromobilite için önemli bir yenilikçi güç sinyali gönderiyoruz.” dedi.

Baden-Württemberg Çevre, İklim ve Enerji Bakanı Thekla Walker, Mercedes-Benz’in döngüsel ekonomi konusunu desteklemesinden memnuniyet duyduğunu söyledi.

Walker, “Lityum, kobalt ve nikel gibi yüksek talep gören önemli hammaddelerin sınırlı mevcudiyeti göz önüne alındığında bu özellikle önem kazanıyor.” ifadesinde bulundu.

Etiketler