Evde Kullanılan Cihaz, Göğüs Kanseri Belirtilerini Tespit Etmeye Yardımcı Oluyor

Teknoloji sağlık sektöründe devrim yarattı ve ihtiyaç sahipleri için sağlık kontrollerini kolaylaştırıp semptomları hafifletmeye yardımcı oldu. Sağlık kontrolleri ve tedaviyi eve getiren inovasyonlar yorucu doktor ziyaretlerini aza indiriyor. Bu ise teknolojinin, uzun süreli hastalıklara sahip dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanın hayatını değiştirebileceği anlamına geliyor.

Sağlık kuruluşları, göğüs kanseri belirtilerinin tespiti için düzenli göğüs kontrolünü teşvik ediyor – yaşlı kadınlar için ise mamografiyi öneriyor. Ancak, mamogramlar göğüs kanserlerinin %17’sini kaçırıyorlar. Bununla birlikte, sonuçların üçte biri yanlış şekilde pozitif çıkıyor ve gereksiz tanı ve tedavi 4 milyar dolar masrafa yol açıyor. Kudüs merkezli startup MonitHer, elle taşınır, bütün göğüs için ultrason cihazı ile bu sorunu çözmeyi amaçlıyor.

Cihaz, göğüs dokusunu izlemek üzere evde kullanım için tasarlandı. Şu anda donanım, geliştirilme aşamasında. Onaylandığı zaman, göğüs kanseri belirtilerini tespit etmek için kullanıcılar ayda bir olarak 10 dakikada göğüslerini tarayabilecekler. ABD FDA tarafından onaylanan yazılım programı, tehlike belirtileri olup olmadığını kontrol etmek için görüntüleri tarıyor. Herhangi bir değişim tespit edildiği takdirde cihazla eşlenen mobil uygulama, kullanıcıyı olası değişiklikler ile ilgili uyarıyor. Kullanıcılar ise sonrasında söz konusu bölgenin tarihsel görüntülerine erişimi olacak doktorlarına anında güvenli bir bağlantı gönderebilecekler. Bu ayrıca doktorların, izlenecek tedavi gerektiren bir kitleyi ayırt etmesine olanak veriyor ve olası aşırı tanı ve gereksiz tedavileri ortadan kaldırıyor.

Gelecekte önemli sayıda kadın cihazı kullanmaya başlayıp her ay bağlantılı uygulama ile taramalarını yükledikçe, yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojisi, doku değişikliklerini değerlendirecekler. MonitHer’ün kurucusu Dr. Yehudi Abrams, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Jarusalem WeWork Creator Ödülleri’nde 360.000 ABD doları kazandı. Abrams, cihazın mamografiden daha önce kanser belirtilerini tespit etmeleri için kadınlara yardımcı olacağını umuyor. Bu, hayat kurtaracak teknoloji gelişimlerinden sadece bir tanesi. Hastalıkların önlenmesi, doktor tarafından değil hasta tarafından uygulanabilecek günlük bir çabadır. MonitHer, ev için klinik sınıf tanılarını demokratikleştirerek, aşırı tanı ve tedaviyi ortadan kaldırıyor ve göğüs kanseri erken teşhisini mümkün kılıyor. Belki de teknoloji, hastayı önleyici müdahalenin merkezi haline getirmenin anahtarıdır. Sizce teknoloji başka nasıl sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırıp önleyici uygulamaları geliştirebilir?

Etiketler