Uykuyu İyileştiren 5 İnovasyon

Hepimiz uykunun hem fiziksel hem de zihinsel esenliğimiz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Daha derin, daha verimli ve daha uzun uyumamıza yardımcı olmayı amaçlayan birçok yenilik ve cihaz var.

Uyku düzenimizi çeşitli araçlar ve formlarla iyileştirmeyi amaçlayan beş yeniliği bu yazımızda derledik.

Uykuyu İyileştirmek İçin Önemli Metrikleri Takip Eden Giyilebilir Aksesuar
Beddr’e göre, insanların yaklaşık yüzde 45’inde kronik uyku sorunları var. ​​Beddr startup’ı, uykunuzu ölçmeye ve kalitesini artırmaya söz veren bir giyilebilir cihaz geliştirdi. Şirket, daha fazla veri ve diğer hizmetleri içerecek şekilde teknolojisini ilerletti.

SleepTuner, uyku sırasında alnın üzerine yerleştirilen kompakt bir sensör kullanıyor. Sensör; uyku süresi, solunum, oksijen doygunluğu, kalp atış hızı, konum ve benzer metrikleri ölçüyor. Beddr ayrıca veri analizi sağlayan, uykunuzu nasıl geliştireceğiniz konusunda önerilerde bulunan, bir uyku koçluğu programı ve hedeflenen tedavi seçenekleri içeren bir mobil uygulama ile birlikte sunuluyor.

Uykuyu Oyun Haline Getiren Pokemon Uygulaması
Japonya merkezli Pokemon, uykuyu oyun haline getirmek için yeni bir uygulama planlıyor. CEO Tsunekazu Ishihara’ya göre Pokemon Sleep “uykuyu eğlenceye dönüştürecek. Bu oyunun konsepti, her sabah uyanmayı dört gözle bekleyen oyuncular için.” dedi.

Şirket, uygulamanın “bir kullanıcının uyuduğu zamanı izleyeceğini ve çok farklı bir oyun deneyimi sunacağını” söylüyor. Uygulama, Nintendo’nun Pokemon Go Plus Plus’ı ile çalışacak. Cihaz, uyku süresini takip edecek, uyku düzenlerini gözlemleyecek, oyuncunun ne kadar uyuduğuna ve uyanma zamanına göre değişiklikler yapacak.

Bilişsel ve Duygusal Durumları Gösteren Nefes Sensörü
ABD’li şirket Spire, insanların zihinsel ve fiziksel sağlıklarının kontrolünü sağlamaları için nefes ölçen sensörler üretiyor. Kullanıcılar bunları kıyafetlerine takabiliyor, hem nefes hem de kalp atış hızı dönüm noktalarını takip edebiliyor. Spire, “Health Tag”in dünyanın en küçük tüketici etiketi (tag) olduğunu iddia ediyor ve pilleri bir buçuk yıla kadar dayandığı için şarj gerektirmiyor.

Kullanıcıdan veri topladıktan sonra, Spire Health Tag solunum düzenlerini sınıflandırmak için gelişmiş algoritmalar kullanıyor. Bu sınıflandırmalar solunum ve bilişsel – duygusal durumlarla ilgili laboratuvar çalışmalarından elde edilen verilere dayanarak oluşturuluyor. Nefes alma düzenini sınıflandırdıktan sonra, Spire Health Tag kullanıcının bilişsel ve duygusal durumunu ölçebiliyor. Uykuyu iyileştirmeye, stresi azaltmaya ve aktif bir yaşam tarzını teşvik etmeye yardımcı olmak için, Spire uygulaması aracılığıyla bu bilgileri kullanıcıya iletiyor.

İnsanların Daha İyi Uyumalarını Sağlayan Çoklu Duyusal Dergi Reklamı
Reklamlar giderek daha çok duyularımıza hitap ediyor. Mobilya şirketi IKEA, Birleşik Arap Emirlikleri’nde IKEA Sömnig adlı bir reklam yayınladı. Reklam, IKEA ve Memac Ogilvy tarafından tasarlandı. Sömnig, İsveççe uykulu anlamına geliyor ve bu isim, reklamın insanların uykuya dalmasına yardımcı olan tasarımı ile ilgili. BAE merkezli Good dergisinin bir sayısında yer alan reklam çoklu duyusal özelliklere sahip. Okuyucular, daha iyi bir gece uykusu için sayfayı çıkarıp başucuna yerleştirebiliyorlar. Belirlenen şekliyle katlandıktan sonra, reklam bir yüzey üzerinde dik durabiliyor. Belirlenen şekliyle başucuna yerleştirilen reklam, lavanta kokulu mürekkebiyle uykuyu kolaylaştırıyor.

Bu Otel Eski Çarşafları Yeni Pijamalara Dönüştürüyor
Oteller – özellikle büyük ve yüksek kaliteli olanlar – çok miktarda çarşaf ve havlu kullanıyor. Bunlar aşındığında, genellikle çöpe atılıyorlar. Bu atıkların çevresel etkilerini azaltmak için, bir otel zinciri yıpranmış otel yatak çarşaflarını kullanışlı ürünlere dönüştürmenin bir yolunu buldu. Westin Hotels & Resorts, “Project Rise: ThreadForward”ı başlattı: Otellerdeki eski yatak çarşaflarını toplayan ve yeniden dokuyan bir sürdürülebilirlik programı.

ThreadForward projesi, iyi bir gece uykusunun esenlik için hayati önem taşıdığı bilgisini temel alıyor; ancak yoksulluk içinde yaşayan çocuklar genellikle uyku eksikliğinden muzdarip. İşte bu tekstil ürünleri, dünyanın dört bir yanındaki muhtaç çocuklar için pijamalara dönüştürülüyor.

Photo by Kinga Cichewicz on Unsplash

Etiketler