Sabahları Bencil Olmak Nasıl Daha Verimli Bir Çalışma Günü Sağlıyor

Başarılı olmak için, başkalarının isteklerini yerine getirmeden önce kendi önceliklerinize konusunda ilerleme kaydetmek zaruridir.

Bu, her güne proaktif modda başlamak, dikkatinizi başkalarının “acil” ihtiyaçlarına vermeden önce sizin için en önemli işleri yapmak anlamına geliyor.

Her iş gününün ilk saatini, “Benim Saatim” (“Mine O’Clock”) adını verdiğim şeyi korumanızı ve bu saatte kendi şartlarınıza göre hareket etmenizi öneriyorum.

Her sabah günün bu saatini kendinize ayırmak, kısa ve uzun vadeli hedeflerinize ulaşacağınız yolda size büyük kazançlar sağlayacaktır.

Diğer taraftan, günün ilk saatini kendinize ayırmazsanız – ve bu saati gelen maillere cevap vererek ya da toplantılara yetişmek için harcarsanız – yapabileceğiniz anlamlı işlere yer kalmayacak. Daha kendi projenize başlayamadan gün bitecek ve enerjiniz tükenecek.

“Benim Saatim”i sabah rutininizin bir parçası haline getirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Her iş gününün ilk saatini sadece kendinize ayırın

  • Bu zamanı kendinize ayırmak ve diğerlerine randevunuz olduğunu göstermek için Outlook’ta (ya da kullandığınız başka bir takvimde) günlük yenilenen bir randevu kurun
  • Bu süre içinde toplantı ya da arama programlamayın
  • Zorunlu olmadıkça, bu süre zarfındaki tüm buluşmaları ya da aramaları nazikçe başka bir saate programlayın. Bu zamanda katılmanız gereken toplantılar olacaksa, güne bir saat daha erken başlamayı düşünebilirsiniz

2. Günlük yapılacaklar listenizi önceden oluşturun

  • Listeyi 3 (veya daha az) kritik maddeyle sınırlandırın
  • Yapılacaklar listenizi bir gece önceden hazırlamanızı tavsiye ediyoruz

3. Güne en önemli görevinizle başlayın

  • Çalışmak için rahatsız edilmeyeceğiniz, sessiz bir yer bulun
  • Güne yapmanız gereken en önemli şeyle başlayın. Listedeki ilk maddeyi tamamladığınızda diğer yapmanız gerekenlere geçin
  • Bu saatte e-postalardan ve sosyal medyadan uzak durum

Her günün ilk saatini yalnızca kendi önceliklerinize ayırmak bencilce görünebilir ama bu rutin, zamanla verimliliğinizi ve şirket için sağladığınız faydaları artıracak.

Ve sizin gelişen performansınızı görmeye başladıklarında patronunuzun ve çalışma arkadaşlarınızın rutininize saygı duyması (hatta belki de rutininizi takip etmesi) muhtemel.

Bu rutini benimseyerek normalde başaracağınızdan daha fazla şey başarabilirsiniz. Günün ilk işi olarak yapmanız gereken önemli bir şeyi tamamlamak size ivme kazandırır ve gün boyu sürecek yüksek verimlilik zincirini tetikleyebilir.

En önemli görevi sabah ilk iş olarak tamamladığımızda çok daha verimli olacağız.

Tipik bir iş gününde 8+ saat var. Anlamlı ve verimli çalışabilmek için ilk saati nasıl geçirdiğinize dikkat edin.

Benim Saatim’i sabah rutininizin bir parçası yapmaya hazır mısınız?

Bu yazı Andrew Merle tarafından yazılmış ve DigitalTalks ekibi tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. 

Etiketler