Flashfood, Yiyecek Kutularıyla Gıda İsrafını Önlemeyi Amaçlıyor

BM’in Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, Amerika’da üretilen tüm yiyeceklerin yaklaşık olarak üçte biri atığa dönüşüyor. Bunların birçoğu ise biçimsiz veya kusurlu olduğu için satılamaz addedilen yiyecekler oluyor. Yeni bir konsept, kusurlu yiyecekler için bir pazar sağlayarak yiyecek atıklarını ele almayı umuyor. Kanada merkezli Flashfood 2016 yılında, marketlerin elinde kalan yiyecekleri ile ilgili fırsatlar yayınlayabileceği bir uygulama ile başladı. Kullanıcılar, fiyatları görebilir, telefonları aracılığıyla ödeme yapabilir ve aynı gün içinde ürünleri alabilirler. Şimdi Flashfood, satılamaz “çirkin” yiyeceklerin yiyecek kutularına konulduğu ve doğrudan tüketicilere gönderildiği yeni bir konsept ortaya koydu.

Projesi için Flashfood, Tyson Foods’ta bir ürün geliştirme hızlandırma ekibi olan Tyson Innovation Lab ile işbirliği yaptı. Ayrıca, yiyecek atıkları ve yiyecek emniyetsizliği mücadelesinde aktif bir Detroit sivil toplum kuruluşu olan Forgotten Harvest ile ortaklık kurdular. Kutular, 22 Nisan Dünya Günü Detroit metro bölgesinde piyasaya sürüldü. Yeniden canlandırma konusuna olan bağlılığı nedeniyle başlama bölgesi olarak Detroit seçildi. Program, test lansmanı olarak 90 gün boyunca devam edecek.

Her Flashfood kutusunda, meyve, sebze ve protein dahil olmak üzere yaklaşık 6 kilo ihtiyaç fazlası yiyecek bulunmakta. Flashfood’a göre, her kutuda yaklaşık 14 öğün hazırlamak için yeterli yiyecek bulunuyor. Kutuların tanesi 44.99 ABD dolarına satılıyor. İhtiyaç fazlası yiyecekleri kullanmak, fiyatların, çoğu yiyecek kutusundan daha düşük olmasını sağlıyor ve böylece bütçesi kısıtlı olan insanların sağlıklı, taze ürünlere erişmesine yardımcı oluyor. Kutular, Flashfood uygulaması aracılığıyla sipariş edilebiliyor. Sizce Flashfood, yiyecek atıklarını ve yiyecek emniyetsizliğini azaltma konusunda başarılı olabilir mi?

Etiketler