Süpermarket İndirim Saati (Happy Hour) Yiyecek İsrafını Azaltıyor

Finlandiya’daki S-market zinciri yiyecekler için indirim saati uygulaması başlattı. Saat 21.00 olduğunda mağazalar, yüzlerce öğe için geçerli olacak şekilde yiyecek fiyatlarında %60’a varan indirimler yapıyor. Girişim, yiyecek israfını azaltma kampanyasının bir parçası.

Potansiyel olarak yiyecek israfını azaltmanın yanı sıra bu girişim, yeni müşteriler getirmeye yardımcı olabilir ve daha geniş bir yelpazede indirimli yiyecekler sunarak daha iyi bir yemek deneyimi için kısıtlı bütçesi olan insanlara fayda sağlayabilir. S-market’in başkan yardımcısı Mika Lyytikainen’e göre, program S-market’in aksi takdirde yok pahasına vereceği yiyecekleri satmasına yardımcı oluyor.

“%60 indirimli satış yaptığımızda hiç para kazanmıyoruz fakat yiyecekleri hayır kurumuna bağışladığımızda kazancağımızdan daha fazla kazanıyoruz.” dedi.

S-market’e ek olarak, diğer bazı kuruluşlar da yiyecek israfını azaltmak için yenilikçi yollar arıyor. Yiyecek israfı, sürdürülebilirlikte önemli bir konu haline geldi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, insan tüketimi için üretilen tüm yiyeceklerin yaklaşık üçte biri israf ediliyor. Bu israf edilmiş yiyecekler ise yaklaşık 615 milyar euro değerinde. Aynı zamanda bu, hiç tüketilmeyen yiyeceği yetiştirmek, paketlemek ve nakletmek için harcanan çok büyük miktarda sera gazı emisyonunu temsil ediyor.

Etiketler