Jest Kontrol Teknolojisi, Herhangi Bir Nesneyi Bir TV Kumandasına Çeviriyor

İngiltere’nin Lanchaster Üniversitesi’nden araştırmacılar, günlük nesneleri uzaktan kumandalara dönüştürebilen yeni bir jest kontrol teknolojisi geliştirdi. Bu yenilik, insanların televizyonlarla ve diğer ekranlarla (örneğin YouTube videoları gösteren bir laptop) olan etkileşiminde, tek bir cihazdan daha fazla kontrol birimi olarak kullanılmasına olanak tanıyacak şekilde bir devrim yaratabilir.

Bu “Matchpoint” teknolojisi yalnızca normal bir web kamerası gerektiriyor ve ekranın köşesinde küçük bir dairesel witget’ın etrafında dönen hareketli hedefleri görüntüleyerek çalışıyor. Bu hedefler ses seviyesi, kanal değiştirme veya menü görüntüleme gibi farklı işlevlere eşleşiyor. Kullanıcı, istenilen işlevi aktifleştiren, araştırmacıların “spontane uzamsal eşleşme” olarak adlandırdığı şeyleri gerçekleştirmek için el, baş veya bir nesne ile hedefin hareket yönünü senkronize ediyor.

Mevcut jest kontrol teknolojisinden farklı olarak bu yazılım, bir el gibi spesifik bir vücut parçasını aramıyor. Bu teknoloji, dönen hareketi arıyor ve böylece yazılımın önceden nesnelerin bilgisine sahip olması gerekmiyor. Kullanıcı ayaktayken, kanepede uzanırken veya kullanıcının elleri dolu olsa bile çalıştığı için kullanıcıya kolaylık ve esneklik sağlıyor. Ayrıca farklı işlevleri aktifleştirmek için kullanıcıların spesifik komutları öğrenmesini gerektirmiyor.

Ses ayarı veya kanal seçimi yapılırken, kaydırma butonları görünüyor. Kullanıcı ellerini, başını veya nesneyi kaydırma butonu tarafından gösterilmekte olan gereken yöne doğru hareket ettiriyor. Kısa vadeli eşleşmelere ek olarak kullanıcılar duran nesneleri de kontrol altına alabiliyor. Örneğin, masanın üzerinde duran bir kupa, sağa veya sola hareket ettirildiğinde müzik çalardaki bir parçayı değiştirebiliyor veya oyuncak bir araba ses ayarı yapmak için kullanılabiliyor. Nesneler kontrollerle eşleşmelerini kameranın görüş alanından kaldırıldıklarında kolayca kaybedebiliyorlar.

Etiketler