IAB, Çevrimiçi Reklamcılığın Geçtiğimiz Yıl 88 Milyar Dolara Yükseldiğini Söylüyor

IAB İnternet Reklamcılığı Gelir Raporu’na göre, çevrimiçi reklamcılık 2016’dan beri %21 artışla geçtiğimiz yıl 88 milyar dolara ulaştı.

Rapor, çevrimiçi reklamcılar ve yayıncılardan oluşan bir ticaret kuruluşu olan Interactive Advertasing Bureau için PricewaterhouseCoopers tarafından hazırlandı.

On yıl önce gerçekleşmiş olan finansal krizden sonraki tökezlemenin dışında, rakamlar her yıl yeni rekorlar kırarak istikrarlı olarak yükselmeye devam etti. Fakat IAB, dijital reklam harcamalarının özellikle geçtiğimiz yıl önemli bir noktayı geçtiğini söylüyor – ilk kez dijital; TV ve kablolu TV reklamlarına harcanan toplam tutarı (70.1 milyar dolar) aştı.

Mobil reklamcılık ise çok önemli bir pay olmaya devam etti; 2016 yılında dijital reklam harcamalarının çoğunluğunu oluşturdu ve 2017 yılında 49.9 milyar dolara (toplamın %57’si ve yıllık %36’lık bir artış) yükseldi.

Bunların yanında, dijital video %33 artarak 11.9 milyar dolara, mobil video %54 artarak 6.2 milyar dolara, sosyal medya reklamcılığı %36 artarak 22.2 milyar dolara ve dijital ses %39 artarak 1.6 milyar dolara yükseldi. Arama reklamları ve banner reklamlar bile sırasıyla %18 ve %23 oranında artış gösterdi.

PwC ABD Ortağı David Silverman, büyümenin devam etmesini sağlayan dört temel etken olduğunu söyledi. Bunlar, teknolojideki gelişmeler, büyük ölçekli kitleleri hedefleme yeteneği, küçük işletme reklamları için kendi kendine hizmet (self-service) veren platformların varlığı ve doğrudan tüketicilere genellikle çevrimiçi olarak satış yapan markaların yükselişi.

Geçmişte IAB, diğer kanallardan elde edilen gelirin yerini almaktan (cannibalize) ziyade bu büyümenin çoğunun yeni reklam verenlerden geldiğini öne sürdü. Silverman ise bu konuda, gerçek eğilimin “yakınsama” olduğunu söyledi.

“Zamanla ortaya çıkan piyasa payının yerini almanın (cannibalization) geleneksel medyadan uzaklaşan gözler olduğunu söyleyebilirim.” dedi. “Bu, gerçekten büyümeye devam edecek bir alan – medyanın ve özellikle videonun yakınsaması. Bir noktada insanlar televizyonu sadece evlerinde, salonlarındaki koltuklarda izledi. Şimdi ise insanlar onu her yerde, herhangi bir cihazda izliyorlar.”

IAB’ın endüstri inisiyatifleri başkan yardımcısı Anna Bager, “Bu, kullanıcıya istediği şeyi istediği zaman istediği platformda vermekle ilgili.” diye ekledi.

Bu rapor, büyük reklamcılık platformlarının daha fazla incelemeye alındığı bir zamanda ortaya çıktı. Fakat Facebook ve Google, gelir beklentilerini aşmaya devam ediyor. Rapor, herhangi bir şirket için reklam harcaması kırılımını belirtmezken, en önemli 10 reklam satıcısının en son çeyrekteki reklam harcamalarının %74’ünü oluşturduğunu belirtiyor. 

Etiketler