Stresi Kendi Lehinize Çevirmeniz İçin Geliştirmeniz Gereken 3 Özellik

Hepimiz, her şeyin çekilmez olduğu yerde sürekli stres altında olan kişiyi biliyoruz. Bunun yanında; koşullar ne kadar zor olursa olsun, yoluna devam eden kişiyi de biliyoruz. Bazen bu iki kişi aynı olayı yaşıyor ve tamamen farklı şekillerde tepki veriyor. Neden?

“Hardiness: Making Stress Work for You to Achieve Your Life Goals” kitabının yazarları Steven Stein ve Emekli Albay Paul T. Bartone’a göre fark şu: Kişinin “dayanıklılığı”; yani zor ya da beklenmedik koşullara ne kadar iyi uyum sağladığınızı ve bunlarla başa çıkabileceğinizi belirleyen, stresin zararlı etkilerine direnme yeteneği.

Stein “Bartone, West Point’te albayken sağlamlık fikrini araştırdı ve önemini cesaretle karşılaştırdı.” diyor ve ekliyor: “Stresli durumlarda, dayanıklılık cesaretten daha iyi performans gösterdi ve bu sayede hangi öğrencilerin başarılı olacağını tahmin edebildi. Askeriye dayanıklılık için eğitim veriyor ve bu istihdamdan terfiye kadar aranan bir özellik. Ancak sivil halk dayanıklılığı incelememiş ve muhtemelen bu konuda fazla bir şey bilmiyor.”

“Sağlamlığı anlayarak ve geliştirerek stresli durumlara tepkinizi değiştirebilirsiniz,” diyor Stein. “Sağlamlık; insanları stresin sağlık, mutluluk ve performans üzerindeki kötü etkilerinden koruyan bir stres direnç kaynağı olabilir.” diyerek, dayanıklılığın birlikte çalışması gereken bu 3 kilit unsura sahip olduğunu ekliyor:

Kararlılık

Yüksek düzeyde kararlı olan insanlar, acı ve hayal kırıklığı yaşadıklarında bile hayatı anlamlı ve değerli görürler. Kişisel yeterlilik için çalışırlar, çalışmalarına derinden katılırlar ve başkalarıyla sosyal olarak bağlıdırlar. Kendi duygularının ve tepkilerinin farkında olurlar. Stein, “Kararlı olan insanların dört gözle bekledikleri bir amacı ve hedefleri var.” diyor ve ekliyor: “Bu nedenle, stresli durumlarla daha iyi başa çıkabiliyorlar.”

Mücadelecilik

Yüksek seviyede mücadeleci olan insanlar çeşitliliğin tadını çıkarırlar. Hayattaki değişime ve bozulmaya, öğrenmek ve büyümek için ilginç fırsatlar olarak bakarlar. Sorunların hayatın bir parçası olduğunu bilirler ve onlardan kaçmak yerine onları çözerler. Stein, “Bu insanlar değişimi sever ve kucaklar.” diyor. “Stresli bir duruma çözülecek bir bulmaca ya da öğrenilecek yeni bir şey olarak bakarlar.”

Kontrol

Son olarak, yüksek düzeyde kontrole sahip insanlar eylemlerinin sonuçlarını ve getirilerini doğrudan etkileyebileceğine inanırlar. Gelecek belirsiz ve hatta korkutucu olsa da, kendilerini kendi kaderlerinden sorumlu olarak görürler. Stein, “Kontrol sahibi olmak tuttuğunu koparabilmektir; işleri hallediyor, hedeflere göre hareket ediyor ve değişimi kolaylaştırıyorsunuz.” diyor.

Bu Özellikleri Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Bazı insanlar için bu özellikler doğal olarak gelir, ancak Stein bunların farkında olmanın kasıtlı olarak onları geliştirmenize yardımcı olabileceğini söylüyor. İyi bir başlangıcın kararlılıkla olduğunu söylüyor. Kariyerinizde nerede olduğunuzu ve nereye gitmek istediğinizi belirleyin.

“Ne istediğini bil.” diyor Stein. “10 yıl içinde kendini nerede görüyorsun? Beş yıl? Hatta altı ay mı? Hedefler belirleyin ve çalışmak istediğiniz yönde çalıştığınızdan emin olun.”

“Şu anda kariyerinizde veya kişisel yaşamınızda nerede olduğunuzdan memnun değilseniz, bir sonraki mücadeleyi kucaklayın.” diyor Stein. Durumunuzla ilgili sevdiğiniz şeyler nelerdir ve nelerden nefret edersiniz? “Bazı insanlar mücadele ediyor ve yaptıkları şeyden memnun değiller, ancak harekete geçmiyorlar. Örneğin; işinizin belirli yönlerini sevmiyorsanız, işinizi değiştirmenin bir yolunu bulmak için kararlı olun.”

Stein’e göre, kararlılık ve mücadele hayatınız üzerinde kontrol duygusu kazanma hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. “Neleri değiştirebileceğinizi belirleyin ve sonra kontrolü ele alın.” diyor. “Belki patronundan nefret ediyorsun. Patronunuzun stresinizi daha az etkilemesi için neler yapabilirsiniz? Patronunuzdan kurtulamayabilirsiniz, ama belki başka bir bölüme geçebilirsiniz.”

Farkındalıktan rahatlamaya ve meditasyona kadar, milyarlarca dolarlık bir sektör stresi azaltmaya odaklanmak için ortaya çıktı; ancak Stein ve Bartone, stresin bir düşman olması gerekmediğini savunuyor. “Birçok insana yardımcı olabilecek harika teknikler var; ancak bazı insanlar onlardan yararlanamıyor. Stresi azaltmak yerine, farklı bir şekilde kullanmak için dayanıklılığınızı geliştirin.

Photo by Kyle Broad on Unsplash

Etiketler