Facebook Araştırmacıları, Ünlülerin Instagram İçeriğinin Olumsuz Duygularla Bağlantılı Olduğunu Söylüyor

Reuters’ın 30 Eylül tarihli haberine göre, Wall Street Journal tarafından açıklanan ve Kim Kardashian, Justin Bieber ve Charli D’Amelio dahil olmak üzere önde gelen sosyal medya yıldızlarının, Instagram takipçilerinin kendi imajları hakkında daha fazla olumsuz duygular yaşadığı ünlüler arasında yer aldığını belirten dahili bir Facebook araştırması, online şöhret kültürünün etkisiyle ilgili soruları gündeme getirdi.

The Journal, Eylül ayının başlarında yayınladığı ve Facebook’un kendisine ait uygulamaların bazı genç kızların ve genç kullanıcıların zihinsel sağlığına zarar verdiğini bildiğini belirten yazıların temelini oluşturan sızdırılmış araştırma slaytlarını geçtiğimiz günlerde açığa çıkardı.

“Instagram’da sosyal karşılaştırma” başlıklı araştırma için, mart ve nisan 2020’de Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Brezilya dahil olmak üzere dokuz ülkede 100.000 kişiyle anket yapıldı.

Facebook sözcüsü Kevin McAlister, ankete katılanlardan belirli hesap isimleri vermelerinin istenmediğini, ancak araştırmacıların, şirketin dahili verilerine dayanarak, ünlü hesaplarının “Instagram’da yüksek veya düşük düzeyde olumsuz sosyal karşılaştırma yaşadıklarını söyleyen insanlar tarafından en sık bakılan hesaplardan olduğu” sonucuna ulaştıklarını söyledi.

McAlister, listelenen ünlülerin her birinin 30 milyondan fazla takipçisi olduğundan bulguların mantıklı olduğunu belirtti.

Facebook araştırmacıları, takipçilerinin daha olumsuz bir sosyal karşılaştırma deneyimlediği ünlüler arasında şarkıcı Ariana Grande ve model Kendall Jenner’ın yer aldığını da tespit etti.

Facebook araştırmacıları sunumlarında, şirketin olumsuz karşılaştırmayı azaltmak için yıldızlarla ortak kampanyalar yapabileceğini belirtti.

Öte yandan, araştırma slaytlarına göre, komedyen Ellen DeGeneres’in yönettiği “The Ellen Show”, Amerikalı aktör Will Smith ve Brezilyalı futbolcu Neymar’a ait Instagram hesapları “daha az olumsuz karşılaştırma” yaşayan takipçilere sahip.

Instagram’ın sosyal medya fenomenlerinin yükselişine öncülük ettiği ve uygulamanın ilk zamanlarında uygulamaya ünlüleri dahil etmek için çaba sarf ettiği göz önüne alındığında, bulgular dikkate değer.

“No Filter: The Inside Story of Instagram” kitabında yazan bir anekdota göre aktör Ashton Kutcher, Instagram’ın diğer ünlüler arasında itibar kazanmasına ve şirketin Grande ile tanışmasına yardımcı olan bir yıldızdı.

Şirketin ortaklıklar ekibi, bazı çalışanların LinkedIn biyografilerine göre Instagram’daki mevcudiyetlerini pekiştirmek için ünlüler, müzisyenler ve diğer tanınmış kişilerle de çalışıyor.

Facebook araştırmacıları, Instagram akışında daha fazla ünlü içeriği görmenin daha olumsuz karşılaştırma ile ilişkili olduğunu buldu.

Araştırma, insanların Instagram’da gördüğü içeriğin neredeyse yarısının ünlülerden geldiğini gösterdi.

Etiketler