İspanya Gençleri Konserlerde Harcamak Üzere 400 Euro Değerinde Kültür Kartı Alacak

İspanya Başbakanı Pedro Sánchez, kitap, konser ve sinema bileti gibi şeylere harcamaları için 400 Euro değerinde bir kültür kartının 18 yaşına giren gençlere 2022 yılında verileceğini duyurdu.

İspanya’da 18 yaşına giren gençler, 2022’de, ülke çapında 200 milyon Euro’luk yeni bir projenin parçası olarak 400 Euro değerinde bir kültür kartı alacak.

İspanya Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından gelecek yıl dağıtılacak kart için yaklaşık 500.000 gencin hak sahibi olduğu söyleniyor.

İspanya Kültür Bakanı Miquel Iceta Llorens şöyle açıklıyor: “Bu, bir 18 yaş doğum günü hediyesi gibi ve bunu operada ya da klasik müzik konserinde harcasalar çok sevinirim.”

Başbakan Sánchez programı duyururken bu düzenlemenin gençlerin kültüre erişimini artıracağını ve aynı zamanda Covid-19 salgını boyunca finansal açıdan sıkıntı çeken İspanyol kültür endüstrisine yardımcı olacağını söyledi.

Fransa ve İtalya da benzer projeleri uygulamaya koydu, ancak İspanya’nınki pandemi nedeniyle yapılan ilk tepkisel uygulama.

Gençler kartla; kitap satın almak, sinemaya gitmek, canlı konserlere ve operalara katılmak gibi kültürel etkinlikler için harcama yapabilecek.

Başkan Yardımcısı Yolanda Díaz, “Sanatı ve gençlerin geleceğini desteklemek, kültür için bir itici güç olarak hizmet etmesi gereken bütçenin temel bir şartıydı.” yazan bir tweet attı. 

Para, kültürel bölümlere ayrılacak, böylece kartın toplam tutarı tek bir etkinlik yerine birden çok kültürel etkinliğe harcanacak. Bu kısımlar henüz açıklanmadı.

Kültür kartının duyurusu, 18 ila 35 yaş arasındaki orta gelir sahiplerine kiralarında aylık 250 € indirim sağlayacak olan, devlet tarafından işletilen bir barınma planının duyurulmasından birkaç gün sonra geldi.

Etiketler