Wirecard Türkiye CEO’su Alper Akcan ile Pazar Sohbeti

Hepinize merhaba, bugün DigitalTalks Pazar Sohbetleri’nde Wirecard Türkiye CEO’su Alper Akcan ile birlikteyiz.

Alper merhaba, öncelikle iyi pazarlar dilerim. 2014 yılı sonuna doğru Wirecard tarafından satın alındı Mikro Ödeme ve Wirecard markası ile yolunuza devam ediyorsunuz. Bu süre zarfında şirkette ne gibi temel değişiklikler oldu?

Merhaba Ozan. Mikro Ödeme’yi 2008 yılında kurduğumuzda, henüz mobil ödeme servisi ülkemizde kullanılmıyordu, ön ödemeli kartlarla ilgili bir hizmet yoktu ve kredi kartı servislerini sadece bankalar ve birkaç yabancı ödeme sağlayıcısı, Türkiye’de fiziksel olarak bulunmadan sunuyordu. Türkiye’nin ilk ödeme servis sağlayıcısı olarak, ödeme hizmet ve servislerinin, özellikle online ve mobil ticarette hem artarak hem de çeşitlenerek büyüyeceği öngörüsü ile sadece bu işe odaklanan ilk firma olarak kurulduk. İki temel stratejimiz vardı; birincisi sadece ödeme işine odaklanmak. İkincisi ise teknolojiyi, özellikle de mobil teknolojiyi merkeze alıp, ödeme servislerini çeşitlendirmek. Böylelikle alternatif ve daha başarılı kurgular/servisler üretmek.

Mobil ödeme, yani ödemelerin mobil operatör faturalarına yansıması, ilk ve en güçlü servisimiz oldu. Mobil ödemeye en çok yatırım yapan, bunu en çok sahiplenen, Mikro Ödeme oldu. 2009 yılında ilk mobil ödeme işlemini gerçekleştirmemizden bugüne dek, yaklaşık 8 yıl oldu ve 8 yıldır bu kategoride pazar lideriyiz. Mobil Ödeme ile 1000’lerce üye işyerine ulaştıktan sonra, kredi kartı ve ön ödemeli kartlar gibi diğer ödeme araçlarını da ürün portföyümüze kattık. Bu şekilde 3PAY markası doğmuş oldu. Bugün genişleyen ürün portföyümüzle, 3 binin üzerinde aktif üye işyerine servis veriyoruz.

Türkiye pazarına ilgi duyan Wirecard, gücümüze ve potansiyelimize inandı ve satın alma süreci 2014 yılı Aralık ayında gerçekleşti. Türkiye’nin potansiyeli, bölgedeki konumu ve gücü, genç ve dinamik nüfusu, teknoloji adaptasyonundaki yeteneği ve batı ile entegrasyon süreçleri bu satın almada etkili oldu. Avrupa’da hem önemli bir bilgi birikimimiz var hem de her yerinde geçerli olan elektronik para ve bankacılık lisansına sahibiz. Wirecard Türkiye olduktan sonra, gelişen yatırımlarımızla birlikte çalışan sayımızı 35’e yükselttik.  Bunun yanı sıra, bilgi birikimi anlamında da Almanya’daki ve bütün dünyadaki 3.500 çalışanımızla beraber hareket ediyoruz.

Wirecard Frankfurt Borsası’na kote, finansal teknolojiler alanında dünyanın önemli şirketlerinden bir tanesi. Global anlamda Wirecard ile ilgili neler paylaşmak istersin?

Wirecard AG kuruluşundan bu yana, elektronik ödeme işlemleri için dış kaynak kullanımı ve ödeme çözümlerinin önde gelen uluslararası markalarından biri. Bugün Wirecard AG beş kıtada ödeme hizmeti sunan bir global dev. Almanya merkezli oluşundan dolayı ise Avrupa’da çok güçlü. Wirecard grubu, Türkiye’deki potansiyele inanıyor ve Türkiye’nin koyduğu bütün kuralları kabul ederek, bugün burada konuştuğumuz yatırımları gerçekleştirdi. Diğer yandan Wirecard, bir Fintech startup’ının gelebileceği en başarılı nokta olarak referans gösterilen ama buna rağmen büyümesini asla yavaşlatmayan bir firma olma özelliğine sahip. Wirecard AG, 16 yıllık pazardaki tecrübesiyle, 25.000’den fazla müşteriye özel teknoloji, şeffaf ve gerçek zamanlı raporlama hizmetleri ile çevrimdışı, çevrimiçi veya mobil uluslararası ödeme çözümleri ile destek sağlıyor diyebiliriz.

Wirecard AG, tüm satış kanallarından elektronik ödeme işlevlerini kolayca gerçekleştirmeleri için şirketleri destekliyor. Şirket, küresel bir çok kanallı platform olarak dolandırıcılıkları önleme çözümlerinin yanında, uluslararası ödeme işlevleri için de inovasyon odaklı yöntemlerle şirketlerin yanında olmaya devam ediyor. Wirecard, aynı zamanda şirketlere, kart ve hesap ürünleri için gerekli lisansları da içeren uçtan uca altyapı servisleri de sunan bir şirket olma özelliğine sahip.

2016 yılında Elektronik Para Kuruluşu Lisansı almanızın sunduğunuz hizmetlere etkisi ne oldu? Yurtdışında olup da şu an Türkiye’de olmayan ve Türkiye’de sunmayı düşündüğünüz hizmetler var mı?

Satın almayla beraber 2015 yılında kurumsal uyumluluk süreçleri başladı. 6493 sayılı kanun ve BDDK tarafından lisanslama süreçleri tamamlanana kadar aktif olarak yeni ürünlerin pazara sunulmasını tercih etmedik. 2015’te başlayan kurumsal uyumluluk süreci, 2016’da marka geçişi ile tamamlandı. Wirecard Türkiye olarak sadece ödeme servis sağlayıcısı değil, e-para lisansı da alan ve lisans öncesi de aktif olarak hizmet veren az sayıda firmadan biriyiz. Orta ve uzun vadedeki stratejimiz, Türkiye’ye alternatif ödeme yöntemlerini adapte etmek olacak. Wirecard olarak Avrupa’nın bu konudaki en büyük markalarından biriyiz. Bu noktada WirecardTürkiye olarak, mobil ödeme konusunda, katma değerli servisler sunuyoruz. 9 yıllık tecrübemizle ortaya koyduğumuz farklı çözüm seçeneklerimiz var. Geçtiğimiz sene lanse ettiğimiz e-posta veya SMS ile ödeme alma ürünü, bunun en önemli örneklerinden bir tanesi. Bu sistemle, ödeme için ilgili kişinin cep telefonu numarasına bir de SMS gönderebilir ya da kendisine bir e-posta gönderebilir. Gelen e-posta veya SMS içindeki bir linkten erişilecek siteye, kart bilgileri kolayca girilebilir ve ödeme gerçekleştirmiş olur.

Şu an Türkiye’de gelirinizin önemli bir kısmı terminolojide “direct carrier billing” olarak geçen “operatörlerin faturaya yansıtması” olarak adlandırabileceğimiz ödeme hizmetinizden mi geliyor? Bu konuda neler söylemek istersin?

Mikro Ödeme’nin kuruluş zamanından bu yana, bu kategoride hem süreci başlatan hem de pazara hakim bir kurum olarak liderliğimizi sürdürüyoruz. Bu ödeme seçeneği ile kullanıcılar, işlem için bir banka kartı, kredi kartı veya nakit yerine cep telefonu faturasına eklenen bedeller ile farklı hizmetler ve ürünler için ödeme yapabiliyorlar ki bu birçok satın alma kararını olumlu yönde etkileyen bir unsur. Yüksek teknoloji fırsatlarından yararlanma, aktif olmayan müşterileri aktif hale getirme, satıcı tarafı için fark edilebilir seviyede kâr artışı, her sektörden üye iş yerine ulaşabilme imkanı gibi avantajlar da bu sistem çerçevesinde öne çıkıyor. Son kullanıcı açısından baktığımızda ise alışverişlerde konfor ve hız kazanımının yanı sıra, özelikle internet alışverişlerinde hesap bilgilerinin paylaşılması özelindeki kaygıların da azaldığını görüyoruz. Üstelik bu alışveriş türünde de genel e-ticarette olduğu gibi satıcı ile yüz yüze gelme gerekliliği de ortadan kalkıyor . Cep telefonları, günden güne daha fazla artan bir hızla mobil POS cihazlarına dönüşüyor. Bunun da sektörde bir hareket yarattığı ve alışveriş hızında gözle görülür bir kazanım sağlandığını söylemek mümkün.

Belki geniş bir soru olarak düşünebilirsin ama Türkiye pazarında ödeme sistemleri alanındaki rekabeti nasıl görüyorsun? Bu rekabette Wirecard nerede? 

Wirecard e-para lisansına sahip yedi firmadan biri olarak, mobil ödemeler alanında lider ve lider olduğu pazarda rekabete devam edecek. Mobil ödeme tarafında da pazarın rekabetle büyüyeceğini öngörüyoruz. Bu yıl yaklaşık %25 civarında bir işlem potansiyeli artışı olacağını düşünüyoruz. Bu artış geçtiğimiz yılların artışı ile paralel. Global gücümüzü, global katma değerimizi ve global kalitemizi bu sektördeki iş ortaklarımıza daha fazla hissettireceğiz. Yurtdışı ödemelerindeki gücümüzle, diğer ülkelerdeki işlemlerde kredi kartları özelinde daha çok ön plana çıkacağımızı düşünüyoruz.

Wirecard AG aynı zamanda kendi bankasına da sahip olduğu için, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız açısından en uygun maliyetli ve kaliteli servisleri Türkiye’den de sunma imkanlarına sahibiz. BDDK tarafından getirilen 6493 lisansı, biraz da Avrupa Birliği müktesebatına yönelik olarak koyulan bir kanun olma özelliğine sahip. Bu anlamda Avrupa Birliği’ne üye ülkeler ile Türkiye arasında, birçok fark söz konusu. Wirecard bu anlamda yapılması gereken tüm yatırımları Türkiye özelinde de gerçekleştirdi ve bunlardan hiçbir şekilde kaçınmadı. Bu güçlü yatırımlar da Wirecard Türkiye’yi rekabette öne çıkaran unsurlardan biri olarak önem taşıyor.

Değerli paylaşımların için teşekkür ederim Alper. İyi pazarlar dilerim. 

Ben de sana ve tüm DigitalTalks okuyucularına iyi pazarlar dilerim.

Etiketler